Z ostatniej chwili
Strona główna » Najnowsze informacje » Spotkanie finalizujące Klaster Energii „Energetyczne Powiśle” w Dąbrowie Tarnowskiej

Spotkanie finalizujące Klaster Energii „Energetyczne Powiśle” w Dąbrowie Tarnowskiej

W środę 11 marca 2021 r. na Hali Łuczniczej w Dąbrowie Tarnowskiej odbyło się spotkanie przedstawicieli gmin powiatu dąbrowskiego wchodzących w skład Klastra Energii ‘Energetyczne Powiśle’ z liderem klastra, którą jest forma Doeko Group Sp. z.o.o. z Krakowa. Firmę reprezentował Wiceprezes Wojciech Chowaniak. Spotkanie, które odbyło się w reżimie sanitarnym, zorganizował Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski i on sam przywitał zebranych. Obecny był także Wicestarosta Krzysztof Bryk,, gdyż władze powiatu, również zaproszono do projektu koordynowanego przez gminę Dąbrowa Tarnowska.

Klaster zrzeszając gminy powiatu dąbrowskiego stawia sobie następujące cele: ograniczenie niskiej emisji na terenie Powiśla Dąbrowskiego, nowe inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE) z naciskiem na rozwój rozproszonej energetyki prosumenckiej, zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego poprzez dywersyfikację źródeł energii, edukacja ekologiczna w zakresie OZE.

Dąbrowa Tarnowska wraz z innymi gminami powiatu dąbrowskiego przystąpiły do klastra już pod koniec 2017 roku. Od tego czasu na terenie powiatu dąbrowskiego znacznie wzrosło zainteresowanie nowoczesnymi technologiami energetycznymi. Coraz więcej mieszkańców decyduje się na zastosowanie odnawialnych źródeł energii na terenie swoich posesji. Dodatkową zaletą współdziałania w ramach klastra energii „Energetyczne Powiśle” jest zdecydowania wyższa punktacja wniosków dotyczącego montażu odnawialnych źródeł energii na terenie gmin w ramach programu 4.1.1. realizowanego ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach działania: „Rozwój infrastruktury produkcji energii ze źródeł odnawialnych.”

Formuła klastra jest na tyle elastyczna, że pozwala uczestnikom budować zindywidualizowany model działania klastra oraz optymalnie dobrać formę praw­ną jego działalności. Członkowie klastra nie muszą rezygnować z dotychczas pro­wadzonej działalności, lecz poprzez współpracę – wszędzie tam, gdzie przynosi to im i pozostałym uczestnikom klastra korzyści, generują wartość dodaną dla lokalnej społeczności. Możliwe jest przyłączanie się lub odłączanie od klastra.

Partnerami klastra mogą być również przedsiębiorcy, którzy będą korzystać z możliwości, przysługujących w ramach klastra w zakresie pozyskiwania środków finansowych do realizacji projektów energetycznych, przynoszących duże oszczędności w funkcjonowaniu firm.

dabrowatar.pl
fot. dabrowatar.pl

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*