Z ostatniej chwili
Strona główna » KULTURA » Koniec zadania Cyfrowy Dom Kultury – „Kultura w sieci”

Koniec zadania Cyfrowy Dom Kultury – „Kultura w sieci”

Projekt „Cyfrowy dom kultury – warsztaty i pokazy artystyczne”, który otrzymał dotację w ministerialnym programie „Kultura w sieci” Narodowego Centrum Kultury w wys. 21000 zł, zmierza do szczęśliwego finału.

W programie były: warsztaty artystyczne (taniec nowoczesny, plastyka, muzyka), kulinarne i pokazy mistrzów plastycznych form użytkowych. Swoje talenty i umiejętności zaprezentowali w tej dziedzinie aktywni twórcy Stowarzyszenia Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego: Iwona Bielaszka – Podsada i Danuta Szczygieł. Kulinarnymi pasjami podzieliły się panie ze Stowarzyszenia Kobiet Wsi Smęgorzów. Filmiki z ich dokonaniami sukcesywnie ukazują się w sieci, dostęp do nich mają zgłoszeni wcześniej uczestnicy warsztatów. Rąbka tajemnicy – jak zrobić wyśmienite dania – uchylały i uchylają pełne energii gospodynie ze Smęgorzowa. Poznaliśmy dzięki nim: wyśmienite ciasto „Drożdżowy Kwiatek”, parzaki, pałki drobiowe na zapiekanym ryżu, pierożki gruzińskie Chinkali, królika w cieście, a na osłodę: deser jogurtowy i bezy z owocami sezonowymi. Zajęcia muzyczne z gitary i pianina prowadził przy pomocy platformy zoom Łukasz Chmiel, taneczne: Maryna Grygorjeva (zoom i filmiki instruktażowe do techniki na You Tube) i Paweł Potępa (jazz dance, polonez – kanał You Tube), plastyczne: Paulina Bogula – Motyka i Stanisław Stroński. Zajęcia w tej dziedzinie obfitowały w interesujące tematy i formy artystyczne (motywy jesienne w zdobnictwie, quilling, praca w glinie, decoupage – lampion).

Pokazy mistrzów objęły wykonanie między innymi: zakładki do książki, pudełka prezentowego i skrzynki ozdobnej. Beneficjentami zadania w różnych kręgach tematycznych i grupach wiekowych było 80 osób. Powstało bardzo dużo ciekawego materiału dydaktycznego i metodycznego, który może być wykorzystany – na przykład – w przypadku ponownego całkowitego lub częściowego lockdownu. Sprawdzona infrastruktura komputerowa, elektroniczna i internetowa gwarantuje szybkie wdrożenie działań on line przez DDK w sytuacji zagrożenia izolacją w wyniku większego skomplikowania sytuacji epidemicznej. Nowe kompetencje i doświadczenia edukacyjne animatorów stają się rękojmią powodzenia w sytuacji kryzysowej (izolacja społeczna w zespołach i kołach zainteresowań).

Zadanie było możliwe do zrealizowania za sprawą dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (program Narodowego Centrum Kultury w Warszawie „Kultura w sieci”). Sukces był możliwy dzięki sprawnej współpracy w pisaniu tego projektu przez pracowników i dyrekcji DDK, ale również dzięki lobbingowi Wiesława Krajewskiego – Posła na Sejm RP.

DDK

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*