Z ostatniej chwili
Strona główna » KULTURA » „Holender Tułacz” w dąbrowskim „Sokole” – zaproszenie

„Holender Tułacz” w dąbrowskim „Sokole” – zaproszenie

10 października o godz. 19:00 (krótka prelekcja kwadrans wcześniej) Kino „Sokół” w Dąbrowie Tarnowskiej wraz z kilkuset świątyniami sztuki zaprezentuje spektakl „Holender Tułacz” Ryszarda Wagnera, który był zaplanowany jako transmisja live z Nowego Jorku w marcu b.r. Jednak wprowadzony na niemal całym świecie lockdown zatrzymał ten proces i przerwał przygotowania do pokazu, jak się okazało – w tym dziwnym, de facto straconym nowym sezonie („Metropolitan Opera” postanowiła, że 2020/21 nie zostanie w ogóle … otwarty z powodu trudnej nadal sytuacji epidemicznej).

„Holender Tułacz” był premierą sezonu 2019/20 na deskach nowojorskiej Metropolitan, został zarejestrowany z intencją pokazu do kin na 14 marca 2020 r. Legenda Latającego Holendra – nieśmiertelnego, przeklętego żeglarza, który nie może ani powrócić na ląd, ani umrzeć – działała i działa na wyobraźnię artystów od dawna. Przekleństwo może zdjąć tylko wierna miłość kobiety. Wagner przeczytał nowelę pod tym tytułem w Rydze, skąd musiał uciekać przez wierzycielami jako pasażer na gapę na statku Tetyda. Być może sztormy, jakie naznaczyły tę podróż, odcisnęły też piętno na tej czwartej z kolei operze Wagnera. Inscenizację na scenie Met przygotował François Girard, orkiestrę poprowadził Valery Gergiev, a w tytułowej roli wystąpi znakomity walijski bas-baryton Sir Bryn Terfel. Sentą będzie specjalistka od Wagnera – Anja Kampe, a zakochanym w niej bez wzajemności myśliwym Erikiem – Sergei Skorokhodov.

Dodatkowe informacje o spektaklu:
Scenografia: John MacFarlane, kostiumy: Moritz Junge, światło: David Finn, projekcje wideo: Peter Flaherty, choreografia: Carolyn Choa, dramaturgia: Serge Lamothe. Czas trwania spektaklu – około 150 minut. Z powodu obowiązującego stanu zagrożenia rozprzestrzenianiem się epidemią koronawirusa wydarzenie zostanie pokazane w rygorach sanitarnych (obostrzenia – dystans, obowiązek zakrywania ust i nosa, rezygnacja z bufetu kawowego podczas przerwy). Bilety w cenie 35 zł, ulgowe – 30 można nabyć online lub w kasie kina. Kolejnymi wydarzeniami pokazywanymi w ramach cyklu MET in HD w dąbrowskim kinie będą jesienne pokazy: „Don Pasquale” G.Donizettiego z 2010 r. z Mariuszem Kwietniem i Anną Netrebko) – 24.10, „Trubadur” G.Verdiego z 2015 r. – 7.11 oraz „Tosca” G.Pucciniego z 2018 r. – 21.11.

DDK

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*