Z ostatniej chwili
Strona główna » KULTURA » „Między Żabnicą a Drzemałką w latach 1905 do 1914. Wspomnienia chłopca” – promocja książki w Ćwikowie

„Między Żabnicą a Drzemałką w latach 1905 do 1914. Wspomnienia chłopca” – promocja książki w Ćwikowie

13 września 2020 r. w Domu Strażaka w Ćwikowie odbyła się uroczysta promocja książki Stanisława Nowaka pt. „Między Żabnicą a Drzemałką w latach 1905 do 1914. Wspomnienia chłopca”, wydanej w ramach Projektu pt. „Powroty do korzeni” zrealizowanego przez Stowarzyszenie Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie.

Wspomnienia w niej zawarte obejmują okres od narodzin autora w 1902 r., a kończą się z chwilą wybuchu I wojny światowej. Terytorialnie ograniczają się do obszaru Małej Ojczyzny bohatera, a więc Ćwikowa i pobliskich miejscowości. Autor, z perspektywy dorastającego dziecka, opisuje cały kosmos ówczesnego życia tego małego fragmentu małopolskiej prowincji. W swoich wspomnieniach, zawarł zarówno stopniowo poszerzające się krajobrazy otaczającego go świata jak i w miarę dokładny obraz ówczesnego życia wiejskiego. Jego chłopską, rolniczą codzienność, stosunki rodzinne, obyczajowość, wierzenia, rozrywki, naukę, kulturę i spadające na wieś plagi losowe. Ukazuje także pierwsze, nieśmiałe starania młodzieży chłopskiej mające na celu osiągnięcie awansu społecznego, bez konieczności emigracji. O unikatowym charakterze publikacji stanowi język jakim została napisana, ponieważ autor właściwe wspomnienia z dzieciństwa napisał gwarą, mową, jaką się wówczas posługiwał. Ta wyjątkowa książka nigdy dotąd nie została opublikowana. Jej, nieżyjący już dziś autor (zm. w 1978r.), jako jeden z pierwszych mieszkańców Ćwikowa ukończył studia wyższe we Lwowie, a swoje życie zawodowe związał z pracą nauczyciela. Był uczestnikiem walk w czasie I wojny światowej, a w czasie okupacji hitlerowskiej
w konspiracji prowadził tajne nauczanie.

Książka pt. „Między Żabnicą a Drzemałką w latach 1905 do 1914. Wspomnienia chłopca” to zachowany dla przyszłych pokoleń fragment historii Ćwikowa, jego dziedzictwa historycznego i kulturowego. Nic więc dziwnego, że publikacja ta spotkała się z niezwykle ciepłym przyjęciem oraz ogromnym zainteresowaniem mieszkańców wioski, a spotkanie przebiegło w niemalże rodzinnej atmosferze. Wzruszający był także fakt, że wziął w nim udział syn autora Leszek Antoni Nowak oraz wielu członków rodziny Stanisława Nowaka, którzy nadal mieszkają w Ćwikowie oraz okolicznych miejscowościach. Ta niezwykle cenna publikacja, będąca zapisem naszych wspólnych dziejów, została wydana dzięki życzliwości Leszka Antoniego Nowaka, któremu w imieniu mieszkańców Ćwikowa serdeczne podziękowania złożyli Radni Andrzej Szczebak i Janusz Morawiec.

Spotkanie uświetnił arcyzabawny spektakl pt. „Istny „ibong” w Wackowe imieniny” w mistrzowskim wykonaniu grupy teatralnej z Siedliszowic „Łod Tatara”. Grupa pod przewodnictwem Krzysztofa Ryndaka powstała w 2019 roku i wyłoniła się spośród członków Stowarzyszenia Rozwoju Siedliszowic u Tatara oraz Koła Gospodyń. Słowo „ibong” to gwarowe określenie sytuacji zamieszania, harmidru używane w Siedliszowicach. Tytułowy bohater to około 30 letni człowiek za kawalerki prowadzący swobodny tryb życia, a niedawno ożeniony z nieco starszą od siebie wdową z dwójką dzieci. Do solenizanta zmierzają goście na imieniny: rodzina oraz dużo młodsi koledzy, z którymi zadawał się za kawalerki i co wynika z kolejnych sytuacji- trwa to do dziś. Spektakl ukazuje temperament dawnych mieszkańców Siedliszowic i znakomicie wpisał się w klimat spotkania.

Książka pt. „Między Żabnicą a Drzemałką w latach 1905 do 1914. Wspomnienia chłopca” autorstwa Stanisława Nowaka wydana została przez Stowarzyszenie Klub Seniora „Sami Swoi” w Oleśnie z pozyskanego grantu w ramach Przedsięwzięcia 1.2.2 Zachowanie i promocja dziedzictwa lokalnego obszaru LGD w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Wsparcie na realizację operacji uzyskane za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Perły Ponidzia” w ramach LSR (Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność).

gbpolesno.pl
GALERIA ZDJĘĆ

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*