Z ostatniej chwili
Strona główna » KULTURA » Holenderski duet NIHZ w Dąbrowie Tarnowskiej

Holenderski duet NIHZ w Dąbrowie Tarnowskiej

W Ośrodku Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej w ramach XXVII edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Odnalezionej odbył się koncert holenderskiego Duetu NIHZ. Organizatorem była Fundacja „INTER-ART. Było to pierwsze od wprowadzenia stanu epidemicznego wydarzenie kulturalne w OSK z udziałem publiczności, oczywiście zorganizowane w rygorze sanitarnym, na podstawie regulaminu opracowanego przez Dąbrowski Dom Kultury, po aprobacie Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Wydarzenie zgromadziło kilkudziesięciu widzów. Melomanów oraz gospodarza gminy, patrona honorowego koncertu Burmistrza Krzysztofa Kaczmarskiego przywitał Paweł Chojnowski – dyrektor DDK i administrator OSK.
Wprowadziła do koncertu przedstawiając wykonawców (Holendrów żydowskiego pochodzenia) Teresa Błażej z Fundacji „Inter-art.”.

Paweł Chojnowski zwrócił też uwagę na szczególne okoliczności wydarzenia – odmrożenie życia kulturalnego jako ważny czynnik społeczny i psychologiczny, bliska daty koncertu 78. rocznica tragicznej, ostatniej wywózki dąbrowskich Żydów do obozu zagłady w Bełżcu 18.09.1942 r.

W programie klimatycznego, bardzo nastrojowego koncertu znalazły się między innymi tańce chasydzkie, tradycyjne motywy klezmerskie, utwory Mozarta, Paganiniego w nowatorskich aranżacjach W jednym z granych utworów zaprezentował się też kilkuletni syn artystycznego małżeństwa artystów.

DDK

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*