Z ostatniej chwili
Strona główna » KULTURA » Przed nami 57. edycja konkursu „Malowana Chata” – zaproszenie

Przed nami 57. edycja konkursu „Malowana Chata” – zaproszenie

W tym roku, ze względu na panujący na terenie Polski stan epidemii, święto fanów kultury ludowej zostanie zorganizowane w dniach 11-13 września.

Jeden z najdłużej trwających konkursów dotyczących sztuki ludowej w Polsce (pierwsza edycja odbyła się w 1948 r.) ma na celu podtrzymanie tradycji malowania budynków w znane na całym świecie motywy kwiatowe. To właśnie one tworzą z Zalipia miejsce wyjątkowe, które zapewnia tej powiślańskiej wsi popularność na całym świecie. Nie mniej ważnym celem jest dokumentacja rozwoju i przemian zachodzących w tej dziedzinie twórczości ludowej. Od 1978 roku „Malowana Chata” organizowana jest przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie i centrum kultury „Dom Malarek”
w Zalipiu.

W konkursie rokrocznie bierze udział około 100 artystów i artystek ludowych. Prace oceniane są przez znamienitych etnografów, historyków sztuki, artystów i dziennikarzy. W związku panującą pandemią tym roku nie odbędzie się tradycyjny finał konkursu pn. „Zalipiański Festyn”. Wyniki zostaną podane w formie elektronicznej.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Zadanie realizowane jest w ramach programu MKiDN–„Kultura ludowa i tradycyjna”.

Informacja prasowa Muzeum Okręgowego w Tarnowie
fot. Paweł Topolski

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*