Z ostatniej chwili
Strona główna » Najnowsze informacje » Samorządowcy w hołdzie zamordowanym w dąbrowskim Danielniku

Samorządowcy w hołdzie zamordowanym w dąbrowskim Danielniku

W środę 29 lipca br., w 76. rocznicę hitlerowskiej egzekucji przeprowadzonej w lasku Danielnik Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski, Wójt Gręboszowa Krzysztof Gil i Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek uczcili pamięć ofiar składając wiązanki i zapalając znicze pod pomnikiem upamiętniającym to tragiczne wydarzenie. Tak w bieżącym roku, czasie pandemii i zachowując reżim sanitarny upamiętniono w Dąbrowie Tarnowskiej 18 niewinnych mieszkańców Ujścia Jezuickiego i Opatowca, rozstrzelanych przez oddział SS pod koniec lipca 1944 roku.
Pomnik znajdujący się na skraju lasu w okolicy ulicy Żabieńskiej wzniesiono w 1962 roku. Widnieje na nim napis następującej treści: „Miejsce uświęcone krwią Polaków bestialsko zamordowanych przez zbrodniarzy hitlerowskich w lipcu 1944 roku” Tak w Dąbrowie Tarnowskiej upamiętniono 18 niewinnych mieszkańców Ujścia Jezuickiego i Opatowca, rozstrzelanych przez oddział SS 29 lipca 1944 roku.

Zbrodnia ta stanowiła odwet hitlerowców za dobrze rozwinięty ruch oporu na ziemi kieleckiej i pińczowskiej. Pod koniec lipca 1944 niemiecki okupant postanowił krwawo rozprawić się z partyzantami i ludnością wspomagającą działanie ruchu oporu. W dniu 28 lipca 1944 roku Niemcy spalili miejscowość Opatowiec i zabili 33 jej mieszkańców, a następnie chcieli się przeprawić przez Wisłę w kierunku Ujścia Jezuickiego w gminie Gręboszów . W tym dniu przeprawa się im nie udała wskutek działania partyzantów. Nastąpiło to nazajutrz. Po przeprawie Niemcy spalili w Ujściu Jezuickim 32 gospodarstwa i wyłapali 18 mężczyzn, którzy byli mieszkańcami Ujścia Jezuickiego i Opatowca, związali ich drutem kolczastym i pognali w kierunku Dąbrowy Tarnowskiej.

Tu w pobliżu stacji kolejowej na skraju lasu dokonali egzekucji. Ciała pomordowanych pod osłoną nocy zostały wydobyte z mogiły zbiorowej i pochowane w Gręboszowie i Opatowcu.

dabrowatar.pl
fot. dabrowatar.pl

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*