Z ostatniej chwili
Strona główna » Najnowsze informacje » Dąbrowski szpital wykonuje testy na COVID-19

Dąbrowski szpital wykonuje testy na COVID-19

Zespół Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej informuje, że Pracownia Analityki, Mikrobiologii i Serologii z Bankiem Krwi figuruje na liście laboratoriów Ministerstwa Zdrowia wykonujących badania w kierunku COVID-19.

W dąbrowskim szpitalu istnieje możliwość wykonania odpłatnie testów genetycznych na koronawirusa SARS-CoV-2. Materiał do badań stanowi wymaz z jamy nosowo-gardłowej. Wykonanie testu wykrywającego materiał genetyczny wirusa jest podstawą rozpoznania zakażenia SARS-CoV-2. Wykrycie materiału genetycznego wirusa jest możliwe tylko w aktywnej fazie COVID-19. Testy genetyczne posiadają certyfikat CE IVD.

Koszt badania wynosi 450 zł, a jego wyniki można odebrać jeszcze w tym samym dniu, a w wyjątkowych sytuacjach dnia następnego. Wymazy pobierane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 10:30 w Pracowni Analityki, Mikrobiologii i Serologii znajdującej się na I piętrze budynku głównego szpitala – po uprzednim uiszczeniu opłaty w kasie ZOZ (płatność gotówką lub kartą płatniczą). Przed badaniem nie wolno aplikować donosowych środków przeciwdrobnoustrojowych, nie należy również przepłukiwać ani wydmuchiwać nosa.
Szczegółowe informacje na temat testów genetycznych można uzyskać pod numerem telefonu: 14/644-32-75.

Wirus SARS-CoV-2 charakteryzuje wysoka zaraźliwość. Osoby, u których infekcja przebiega bezobjawowo, bądź skąpoobjawowo stanowią zagrożenie dla otoczenia. Dlatego dla własnej wiedzy mogą sprawdzić czy miały kontakt z tym groźnym wirusem poprzez wykonanie testu serologicznego.

Zespół Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej oferuje komercyjne testy wykrywające przeciwciała IGG. Badania serologiczne polegają na wykrywaniu przeciwciał wytworzonych przez organizm w odpowiedzi na kontakt z wirusem SARS-CoV-2 (nie wykrywają one samego wirusa). Okres inkubacji COVID-19 wynosi od 2-14 dni po ekspozycji, przy czym większość pacjentów wykazuje objawy po około 4-5 dniach.
Badania te pozwalają na zdiagnozowanie osób, które już przebyły zakażenie koronawirusem i posiadają we krwi przeciwciała, a zatem nie mają wirusa w wydzielinie dróg oddechowych. Testy serologiczne ukazują grupy ludzi, które przebyły chorobę bezobjawowo. Plusem jest cena tzw. szybkich testów. Badania są wielokrotnie tańsze od testów genetycznych, a dodatkowym ich atutem jest czas oczekiwania na wynik, który można uzyskać tego samego dnia. Testy te mogą być wykonywane na dużą skalę, na przykład w zakładach pracy i w różnych instytucjach prywatnych i publicznych, gdzie mamy do czynienia z dużymi skupiskami ludzi. Badania serologiczne mogą stanowić uzupełnienie badań genetycznych.

Materiałem do badania jest krew, która pobierana jest w Pracowni Analityki przez siedem dni w tygodniu:
– od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 10:00 i od 11:00 do 18:00,
– w soboty i niedziele w godzinach od 7:00 do 10:00.

Koszt badania wynosi 100 zł, jednak pacjenci Szpitalnej Przychodni Rodzinnej mogą wykonać te badania o połowę taniej. Wszyscy, którzy korzystają już z świadczeń medycznych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej udzielanych przez przychodnię, jak i ci, którzy zapiszą się do Szpitalnej Przychodni Rodzinnej, mogą wykonać te badania z 50 % bonifikatą. Koszt badania w tym przypadku wynosić będzie 50 zł – płatne gotówką w pracowni wykonującej badania.
Więcej informacji na temat testów wykrywających przeciwciała IGG można uzyskać pod numerem telefonu: 14/644-32-08.

powiatdabrowski.pl
fot. ID

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*