Z ostatniej chwili
Strona główna » Najnowsze informacje » Trwają prace malarskie i konserwatorskie w gręboszowskim kościele

Trwają prace malarskie i konserwatorskie w gręboszowskim kościele

Od 11 maja br., w kościele pw. WNMP w Gręboszowie rozpoczął się I etap prac malarskich i konserwatorskich polichromii ornamentalno-figuralnej oraz monochromii ścian bocznych w prezbiterium. W ramach prac planuje się wykonać m.in. konserwację profilaktyczną polichromii autorstwa Jerzego Lubańskiego (1984 r.). Zabiegi o charakterze konserwacji technicznej zakładają odczyszczenie powierzchni ścian monochromii oraz polichromii z warstwy kurzu oraz brudu, w miejscach osłabionej przyczepności tynku planuje się wykonać iniekcje podtynkowe. Ubytki i spękania zostaną uzupełnione. W ramach prac estetycznych wykruszenia oraz przetarcia w warstwie malarskiej polichromii zostaną uzupełnione („wypunktowane”) natomiast powierzchnia monochromii „odświeżona” i odmalowana.

Z racji dużej kubatury wnętrza prace malarskie w kościele zostały podzielone na III, IV etapy. W przyszłym roku parafia zamierza kontynuować prace w nawie głównej następnie w nawach bocznych oraz w kruchcie. Zakres czynności dotyczący robót we wnętrzu kościoła jest konsultowany z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Krakowie z delegaturą w Tarnowie.

Prace w kościele wykonuje firma Bartosz Skura SolBid, natomiast czynności konserwatorskie wraz z nadzorem wykonuje konserwator Małgorzata Zelek. Przed pracami malarskimi firma DTKS Budownictwo, Marcina Dymona częściowo zmodernizowała instalację elektryczną kościoła.

gck.greboszow.pl
GALERIA ZDJĘĆ

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*