Z ostatniej chwili
Strona główna » Najnowsze informacje » Tragiczny pożar w Dąbrowie Tarnowskiej

Tragiczny pożar w Dąbrowie Tarnowskiej

W dniu 10 maja br. o godz. 4:19 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej otrzymał zgłoszenie o pożarze w budynku wielorodzinnym na osiedlu Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej. Natychmiast zadysponował na miejsce cały stan Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Dąbrowie Tarnowskiej tj. zastępy gaśnicze GBARt2,5/25, GCBA9,5/65 oraz podnośnik hydrauliczny SHD20,5. Pierwszy zastęp był na miejscu już po 6 minutach od zgłoszenia zdarzenia. Dowódca przekazał informację, że pożarem objęte jest całe mieszkanie na parterze bloku, ogień wychodzi na zewnątrz i klatkę schodową. Strażacy przystąpili do gaszenia pożaru i pomocy jednej z osób poszkodowanych, która wydostała się z pomieszczenia objętego pożarem. Następnie przystąpiono do ewakuacji drugiej osoby będącej w płonącym mieszkaniu. Po jej ewakuacji i ocenie podstawowych funkcji życiowych wraz z załogą ZRM strażacy przystąpili do reanimacji krążeniowo-oddechowej. Równolegle do działań ratowniczo-gaśniczych w celu ewakuacji pozostałych mieszkańców prowadzono oddymianie klatki schodowej, na której panowała wysoka temperatura oraz duże zadymienie. Po zabezpieczeniu drogi ewakuacyjnej przystąpiono do sprawdzania wszystkich pozostałych mieszkań i informowania mieszkańców. W wyniku tych czynności strażacy odnaleźli w mieszkaniu bezpośrednio nad płonącym 3 osoby nieprzytomne, które po ewakuacji na zewnątrz przekazali Zespołom Ratownictwa Medycznego oraz udzielili wsparcia w medycznych czynnościach ratunkowych. Strażacy podczas działań pomogli wyjść na zewnątrz 2 osobom o ograniczonej zdolności poruszania się. Ze względu na brak możliwości wejścia do 3 mieszkań otwarto je przy pomocy podręcznego sprzętu burzącego (brak mieszkańców). Pomimo prowadzonych czynności reanimacyjnych jedna osoba poniosła śmierć, a 4 osoby poszkodowane zostały zabrane do szpitala (1 osoba z mieszkania objętego pożarem, 3 osoby z mieszkania na pierwszym piętrze). Na miejsce zdarzenia przybył Komendant Powiatowy PSP w Dąbrowie Tarnowskiej st. bryg. Krzysztof Kolarczyk, który przejął dowodzenie działaniami ratowniczo-gaśniczymi. W działaniach udział brało: 4 zastępy z JRG Dąbrowa Tarnowska, 3 zastępy z OSP (Olesno, Smęgorzów, Nieczajna Górna), 4 zespoły Ratownictwa Medycznego, 4 radiowozy Policji, Pogotowie Energetyczne oraz Gazowe.

Po zakończonych działaniach na miejsce zdarzenia wezwano pracowników Nadzoru Budowalnego w celu oględzin budynku i określenia uszkodzeń.

Ze względu na porę nocną w momencie dojazdu sił i środków pożar był już mocno rozwinięty co świadczy o późnym zauważeniu i w konsekwencji zgłoszeniu zdarzenia. Zapobiec takiej sytuacji mogłaby autonomiczna czujka dymu, która umożliwia wykrycie małej ilości dymu, nawet podczas snu. Przenikliwy dźwięk czujki jest w stanie obudzić każdego. Dźwięk ten sygnalizuje, że w pomieszczeniu dzieje się coś złego i trzeba szybko zareagować. Czujka dymu w domu nie jest wymagana żadnymi przepisami. Mimo to warto ją mieć w swoim mieszkaniu, koszt jej zakupu wynosi ok. 100 zł. Utrzymana w czystości w istotny sposób przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa Twojego i Twoich bliskich.

straz-dt.pl
fot. straz-dt.pl

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*