Z ostatniej chwili
Strona główna » KULTURA » Kino plenerowe w ramach projektu współpracy

Kino plenerowe w ramach projektu współpracy

KADL-2014Trzy Lokalne Grupy Działania: LGD PROWENT, LGD Z Tradycją w Nowoczesność oraz LGD Ziemia Łańcucka w marcu 2014 roku rozpoczęły realizację projektu współpracy pod akronimem KADR (Kino Aktywizujące Działania Regionalne).
Pomysł projektu zrodził się w oparciu o tradycję kin objazdowych, którą dobrze znamy z lat 60. i 70, kiedy kino objazdowe przeżywało swoje 5 minut. W tych latach różnego rodzaju przedsiębiorcy zaczęli organizować pokazy filmowe, podczas tzw. burd jarmarcznych, w namiotach wędrownych demonstratorów i cyrków lub na zapleczach sklepów.
W 1900 roku oficjalnie powstał zawód tzw. przedsiębiorcy kinowego. Posiadał on zwykle jeden aparat projekcyjny i zapas filmów, które wyświetlał najczęściej podczas letnich zabaw plenerowych. Kino objazdowe pełniło w tamtych czasach różne funkcje – zarówno rozrywkowe, jak i edukacyjne. Jego popularność sprawiła, że z czasem zaczęło pojawiać się coraz więcej kin stacjonarnych, co automatycznie stało się początkiem końca kin objazdowych.

Projekt KADR składa się z wielu działań i angażuje nie tylko 3 LGD ale znacznie szerszą grupę instytucji, organizacji i osób fizycznych. Głównym przedsięwzięciem realizowanym w ramach projektu są seanse filmowe dla widzów nieletnich, małoletnich i pełnoletnich. Pokazy rozpoczną się Maratonem Filmowym w Dąbrowie Tarnowskiej w dniach 24-25 maja, następny weekend to seria filmów u naszego Partnera w Pawłosiowie i ostatni 7-8 maja w Łańcucie i okolicach.
Po zakończeniu Maratonu rozpoczną się seanse w poszczególnych gminach na terenie LGD i będą one trwały do września 2014r. Repertuar seansów został dobrany do różnych grup wiekowych; pojawią się zarówno bajki dla najmłodszych jak i filmy dla młodzieży i dorosłych.
Dokładne terminy projekcji i tytuły filmów będzie można sprawdzać w siedzibach GOK-ów i na plakatach rozwieszanych w poszczególnych miejscowościach. Zapraszamy również do śledzenia informacji na Facebooku /Kino –Plenerowe-KADR-2014/.
Wszystkie seanse są bezpłatne, a po zakończeniu pokazów widzowie będą mogli otrzymać małe upominki.

dabrowatar.pl

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*