Z ostatniej chwili
Strona główna » KULTURA » 11 edycja Narodowego Czytania w Dąbrowie Tarnowskiej

11 edycja Narodowego Czytania w Dąbrowie Tarnowskiej

Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej zaprasza do udziału w 11. edycji Narodowego Czytania. Lekturą tegorocznej akcji są „Ballady i romanse” autorstwa wieszcza narodowego Adama Mickiewicza. Wybór utworów podyktowany jest 200. rocznicą ich wydania oraz ogłoszeniem przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej bieżącego roku Rokiem Romantyzmu Polskiego. Publikacja „Ballad i romansów” była wydarzeniem na tyle przełomowym, że dała początek epoce romantyzmu w naszym kraju.

Akcja Narodowe Czytanie została zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą epopei narodowej „Pan Tadeusz”. Od początku akcji dąbrowska książnica włącza się w organizacjęspotkań dla mieszkańców Dąbrowy Tarnowskiej, zawsze w pierwszą sobotę września. Do tej pory czytanoutwory wybitnych polskich pisarek i pisarzy, m.in. Gabrieli Zapolskiej, Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Aleksandra Fredy, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Henryka Sienkiewicza.

Tegoroczne Narodowe Czytanie w dąbrowskiej bibliotece odbędzie się 3 września przed budynkiem instytucji przy ulicy Polnej 13, o godz. 17:00.Jeżeli aura nie będzie przychylna, wówczas wspólna lekturaprzeniesie się do holu placówki, gdzie prezentowane będą wybrane wiersze. Przygotowana zostanie odpowiednia scenografia nawiązująca do klimatu „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Do czytania zaproszono władze miejskie, instytucje, stowarzyszenia i organizacje współpracujące z MBP. W akcję włączeni zostaną także bibliotekarze, nauczyciele, uczniowie, wolontariusze biblioteki, uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki, czytelnicy i sympatycy oraz każdy, kto wyrazi taką chęć. Do czytanych fragmentów dobranebędą podkłady i utwory muzyczne. Wspólnie uczcijmy ten ważny dla polskiej kultury dzień.

Dąbrowska książnica zachęca także do zwiedzania wystawy pt. „Romantyzm polski”, która prezentowana jest w galerii na parterze MBP. Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Romantyzmu w Opinogórze i jest prezentowana w ramach współpracy muzeum z dąbrowską biblioteką.
Patronat nad Narodowym Czytaniem objęła Para Prezydencka – Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda. Z kolei dąbrowskiemu czytaniu patronuje Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej – Krzysztof Kaczmarski.

MBP

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*