Z ostatniej chwili
Strona główna » KULTURA » Dotacja ministerialna dla MBP w Dąbrowie Tarnowskiej

Dotacja ministerialna dla MBP w Dąbrowie Tarnowskiej

„Dwie Marie – polskie wersy łączą pokolenia” to tytuł autorskiego projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej pozytywnie ocenionego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dofinansowanego w wysokości 19 000złw ramach programu Partnerstwo dla książki. W ogłoszonym przez Sejm RP Roku Marii Konopnickiej oraz w 40. rocznicę śmierci dąbrowskiej poetki Marii Kozaczkowejbiblioteka uhonoruje obie kobiety poprzez szereg wydarzeń literackich, warsztatów i animacji. W działania projektu zostaną włączone wszystkie grupy wiekowe od najmłodszych po seniorów, w tym także osoby z niepełnosprawnościami. Planowane zajęcia obejmą różnorodne formy artystycznej ekspresji. W projekcie nie zabraknie elementów muzycznych, widowisk teatralnych, zajęć biblioterapeutycznych, a nawet sztuki ulicznej.Zamysłem całego przedsięwzięcia jest popularyzacja liryki poprzez nowatorskie sposoby poszukiwania wspólnych motywów i podobnej wrażliwości u obu poetek oraz uwspółcześnienie ich twórczości.

Pierwszym działaniem w ramach projektu będzie realizowany od początku maja konkurs fotograficzny pt. „Optyka słowa” dla uczniów starszych klas szkół podstawowych i szkół średnich. Uczestnicy przedstawią fotograficzne ujęcia wybranego wiersza każdej z autorek. Najlepsze fotografie podziwiać będzie można podczas bibliotecznej wystawy pokonkursowej. O szczegółach konkursu i regulaminie uczestnictwa poinformujemy już wkrótce.
W kolejnych odsłonach projektu najmłodsi użytkownicy dąbrowskiej biblioteki oraz osoby niepełnosprawnena nowo odkryjąświat krasnoludków podczas wielu różnego rodzaju zajęć prowadzących do finałowej, teatralnej gali na „deskach” MBP. Seniorzy ćwiczyć będą pamięć reminiscencyjną pod okiem specjalistki z Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego. Także dla tej grupy wiekowej przygotowany zostanie cykl warsztatów artystycznych pt. „Poetyckie rękodzieło” nawiązujący do tradycji ludowych odzwierciedlonych w wierszach Konopnickiej i Kozaczkowej.

Z okazji okrągłych rocznic obu poetekliryka zawita na ulice miasta. Na chodnikach Dąbrowy Tarnowskiej pojawią się cytaty z twórczości dwóch Marii. Akcja zakończy się w Parku Miejskim rozdaniem balonów z logo projektu.

To tylko niektóre z planowanych działań projektu „Dwie Marie – polskie wersy łączą pokolenia” harmonijnie spajającego wartości narodowe z życiem codziennym w małej ojczyźnie.Treści i motywy poetyckie obu autorek towarzyszyć będą działaniom bibliotecznym przez cały 2022 rok. Patronat honorowy nad projektem sprawuje Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

MBP

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*