Z ostatniej chwili
Strona główna » Najnowsze informacje » „Poezja jest kobietą” – wystawa w MBP w Dąbrowie Tarnowskiej

„Poezja jest kobietą” – wystawa w MBP w Dąbrowie Tarnowskiej

Dział dla Dorosłych i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej zaprasza do zwiedzania wystawy pt. „Poezja jest kobietą”. Ekspozycja została przygotowana z okazji Dnia Kobiet, a zaprezentowano na niej wiersze ifotografie znanych i cenionych poetek. Poezja ma w sobie dużo wieloznaczności, jej czytanie jest czynnością bardzo subiektywną, wręcz intymną. Poetki chętnie podejmowały i podejmują tematy związane z własną kobiecością. Ten pełen własnych odczuć, wysublimowanych wersów i ubrany w strofy obraz jest tematem przewodnim wystawy. Kobiety pióra są przewodniczkami po esencji kobiecości we wszystkich jej odcieniach.

Wśród wybranych poetek znalazły się Maria Kozaczkowa, Wisława Szymborska, Agnieszka Osiecka, Kazimiera Iłłakowiczówna, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Maria Konopnicka, Zuzanna Ginczanka, Julia Hartwig oraz Halina Poświatowska. W kwietniu tego roku mijać będzie 40. lat od śmierci patronki dąbrowskiej biblioteki, Marii Kozaczkowej. Dla niektórych zaprezentowanych poetek bieżący rok też będzie wiązał się z rocznicami. W maju obchodzimy 180. rocznicę urodzin Marii Konopnickiej oraz 130. rocznicęurodzin Kazimiery Iłłakowiczówny. 7 marca mija również 25 lat od śmierci Agnieszki Osieckiej. Natomiast w przyszłym roku będziemy świętować 100. rocznicę urodzin naszej noblistki, Wisławy Szymborskiej.Celem ekspozycji jest wyróżnienie wybranych, polskich poetek i ich twórczości oraz podkreślenie obecności i miejsca poezji kobiet w świecie literatury.
Wystawę można zobaczyć w Dziale dla Dorosłych i Młodzieży do końca marca br. w godz. od 10:00 do 18:00, w soboty w godz. od 10:00 do 14:00. Zapraszamy!

MBP

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*