Z ostatniej chwili
Strona główna » Najnowsze informacje » 150. rocznica poświęcenia Kaplicy pw. Matki Bożej Różańcowej w Kannie

150. rocznica poświęcenia Kaplicy pw. Matki Bożej Różańcowej w Kannie

14 listopada 2021 roku w Kannie odbyły się uroczystości z okazji 150. rocznicy poświęcenia tutejszej Kaplicy pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej. W tym wyjątkowym Jubileuszu udział wzięli samorządowcy, a wśród nich między innymi: Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, Wicestarosta Krzysztof Bryk oraz Wójt Gminy Bolesław Kazimierz Olearczyk wraz z Sekretarzem Gminy Rafałem Nowakiem.

Ksiądz Robert Groch, proboszcz Parafii pw. Świętego Wojciecha w Bolesławiu w słowie wprowadzenia do Mszy świętej sprawowanej pod przewodnictwem Księdza Biskupa Leszka Leszkiewicza w 150. rocznicę poświęcenia kaplicy pw. Matki Bożej Różańcowej w Kannie przypomniał krótko historię budowy kaplicy mszalnej, która sięga do lat sześćdziesiątych XIX wieku. Inicjatorem budowy kaplicy był Józef Ząbek, wójt gromady Kanna, czyli ówczesny sołtys, wraz ze swoim bratem Janem. Pod budowę kaplicy wybrano miejsce, na którym wcześniej znajdowała się stara, zniszczona już figurka. Ksiądz proboszcz wspomniał, że dokument dotyczący umowy rozpoczęcia budowy kaplicy został podpisany 12 maja 1865 roku.
Trwająca kilka lat budowa była wsparta troską i fundacją przede wszystkim mieszkańców Kanny. Dnia 15 listopada 1871 roku kaplica w Kannie została poświęcona przez ks. Jana Witskiego, proboszcza w Bolesławiu. Tego dnia odprawił w kaplicy pierwszą Mszę świętą. Przy poświęceniu byli też obecni trzej inni kapłani: ks. Józef Pabijan, późniejszy proboszcz w Bolesławiu, ks. Marcel Zaręba i Ks. Kasper Grzywoczeski z Gręboszowa, który wygłosił okolicznościowe kazanie.

Od tamtego dnia kaplica jest miejscem modlitwy mieszkańców Kanny, którzy gromadzą się przed obrazem Matki Bożej Różańcowej wymalowanym przez artystę Stanisława Świerzyńskiego z Krakowa w 1867 roku. Została odnowiona gruntownie w 1956 roku oraz w ostatnich latach. Pięknie wpisuje się w krajobraz i życie mieszkańców Kanny – części Parafii pw. Św. Wojciecha w Bolesławiu.

powiatdabrowski.pl
fot. Jakub Lichorobiec

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*