Z ostatniej chwili
Strona główna » KULTURA » Spotkanie autorskie z Piotrem Chojnowskim w Dąbrowie Tarnowskiej

Spotkanie autorskie z Piotrem Chojnowskim w Dąbrowie Tarnowskiej

W piątkowy wieczór 22 października br. odbyło się spotkanie autorskie z Piotrem Chojnowskim połączone z promocją jego debiutanckiej powieści pt. „Hotel Żaglowiec”. Książka ukazała się w sierpniu 2021 roku nakładem Wydawnictwa SQN. Autor pochodzi z Dąbrowy Tarnowskiej, ale od 2011 roku mieszka w Krakowie. Wszystkich przybyłych na spotkanie przywitała Anna Jastrzębiec-Witowska, p.o. dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej. Wśród publiczności znaleźli się Krzysztof Kaczmarski – Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej wraz z żoną Teresą, Marta Chrabąszcz – Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego, Bernadetta Mrówka- Radna Rady Miejskiej, dyrektorzy szkół, przedszkoli i lokalnych instytucji. Obecni byli także rodzice autora, Lucyna i Paweł Chojnowscy, znajomi oraz wszyscy czytelnicy dąbrowskiej książnicy zainteresowani tym debiutem literackim.

Akcja powieści toczy się w tytułowym hotelu, którego centrum stanowi bar. W książce czytelnik odnajdzie całą plejadę osobliwych postaci, m.in. przyjaznego barmana o imieniu Piotr, listonosza Erazma zafascynowanego zakładami bukmacherskimi, aktywistkę Anastazję angażującą się w różne działania ekologiczne i feministyczne. Jest również despotyczny, niemiecki generał, który brał udział w kilku wojnach, a nawet spełniał się jako agent wywiadu. Jego przeciwieństwem jest lekkoduch Mike. W powieści pojawia się również nadopiekuńcza matka bliźniaczek, która marzy o ich sukcesie filmowym. Chociaż w barze nie spotykamy tłumu gości, to każdy z nich jest nieszablonowy i wymyka się wszelkiej kategoryzacji. Powieść jest utrzymana w lekkiej konwencji, nie brakuje zabawnych dialogów i absurdu sytuacyjnego.

Rozmowę z młodym debiutantem prowadziła Anna Jastrzębiec-Witowska. Piotr Chojnowski mówił m.in. owłasnym podejściu do procesu pisania, dlaczego akcja nie toczy się współcześnie oraz ile cech wspólnych ma narrator Piotr z jego osobą. Padło także kilka pytań ze strony publiczności, a po zakończonym spotkaniu autor zaangażował się w indywidualne rozmowy. O nastrój wieczoru zadbał zaprzyjaźniony zMBP i dobrze znany dąbrowskiej publiczności zespół „Obywatele DT” w składzie: Jakub Dybowski, Michał Gąsior, Norbert Giza oraz Ryszard Streb. Gościnnie z młodymi muzykami wystąpiła Julia Marek.Na zakończenie spotkania Burmistrz Krzysztof Kaczmarski pogratulował młodemu debiutantowi wydania pierwszej książki i życzył dalszych sukcesów.

Organizatorem spotkania była Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej, ze względów sanitarnych wydarzenie odbyło się w Ośrodku Spotkania Kultur.

MBP

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*