Z ostatniej chwili
Strona główna » Najnowsze informacje » Ćwiczenia taktyczno-bojowe „SWARZÓW-2021”

Ćwiczenia taktyczno-bojowe „SWARZÓW-2021”

1 października br. na terenie Podziemnego Magazynu Gazu Ziemnego w Swarzowie odbyły się Wojewódzkie Ćwiczenia taktyczno – bojowe pod kryptonimem „Swarzów 2021″.

Ćwiczenia rozpoczęły się w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Dąbrowie Tarnowskiej od omówienia założeń oraz niebezpieczeństw związanych z eksploatacją gazu.

Praktycznie przećwiczono dwa scenariusze awarii, które mogą wystąpić na terenie PMGZ Swarzów. Awarie te zawarte są również w zewnętrznym planie operacyjno-ratowniczym i dotyczą uszkodzenia głowicy z wypływem i pożarem gazu oraz wycieku metanolu z uszkodzonego zaworu cysterny.

Ze względu na wymaganą dużą ilość wody niezbędną do ugaszenia pożaru gazu oraz schładzania uszkodzonej głowicy a także uzupełniania wody w samochodach ratowniczo-gaśniczych niezbędnym było skorzystanie z pomp dużej wydajności. W tym celu zbudowano stanowisko wodne na rzece Breń oddalonej o ok. 400 m od miejsca ćwiczeń.

Nad całością czuwał Sztab akcji powołany na miejscu ćwiczeń oraz mobilne stanowisko dowodzenia w którym udział brała m.in. Sylwia Ziemian z Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Dąbrowie Tarnowskiej. W ćwiczeniach udział brały wydzielone siły i środki Komendy Powiatowej PSP w Dąbrowie Tarnowskiej i Jednostek OSP z KSRG powiatu dąbrowskiego, Kompania Gaśnicza „SMOK II”, Pluton logistyczny „Ośrodek”(aplikacyjnie), Pluton Bochnia (aplikacyjnie), Pluton Kraków 3 (aplikacyjnie), Pluton pompowy Kraków 4, Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego ,,Tarnów-1”, Samochód Dowodzenia i Łączności KW PSP w Krakowie, Zakładowa Drużyna Ratownictwa Górniczego w Sanoku oraz funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej.

Obserwatorami ćwiczeń byli: Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec, Z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Dąbrowie Tarnowskiej Bogusław Jedynak, funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie oraz przedstawiciele PGNiG oddział w Sanoku.

powiatdabrowski.pl
fot. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*