Z ostatniej chwili
Strona główna » Najnowsze informacje » Powiat Dąbrowski pamięta o Sybirakach

Powiat Dąbrowski pamięta o Sybirakach

17 września w kościele pw. NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej została odprawiona Msza Święta w intencji Powiślańskich Sybiraków. Złożono również wiązanki biało-czerwonych kwiatów i zapalono znicze przed Pomnikiem Poległych Synów Miasta Dąbrowy. Tak uczczono kolejną rocznicę agresji sowieckiej na Polskę i Dzień Sybiraka w naszym powiecie.

Wśród osób zesłanych na Sybir podczas II wojny światowej byli również mieszkańcy Powiśla Dąbrowskiego. W pierwszej kolejności wywieziono rodziny tych, których rozstrzeliwano w Katyniu w Miednoje i Charkowie, a potem rodziny leśników, nauczycieli, samorządowców. Wywieziono również pracowników samorządowych do kopalń we wschodniej Ukrainie i za Ural do kopalń rud żelaza i hut w okolicy Swierdłowska.

Powiślańskim Sybirakom wraz z mieszkańcami oddali hołd lokalni samorządowcy oraz przedstawiciele stowarzyszeń, a wśród nich Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, Wicestarosta Krzysztof Bryk, Przedstawiciele Klubu Gazety Polskiej Dąbrowa Tarnowska: Radny Powiatu Dąbrowskiego Sebastian Kądzielawa i Wójt Gminy Gręboszów Krzysztof Gil, Przedstawiciele Związku Sybiraków Oddział w Tarnowie na czele z Prezesem Janem Kitą, Wiceprezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Tarnowie Mieczysław Śliski, a także Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Koło Szczucin Maria Pietracha.

Po Mszy Świętej odbył się Koncert Archidiecezjalnego chóru chłopięco-męskiego Pueri Cantores Lublinenses, organizowany przez Filharmonię im. Karola Szymanowskiego w Krakowie w ramach Festiwalu Chórów Chłopięcych.

powiatdabrowski.pl
fot. powiatdabrowski.pl

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*