Z ostatniej chwili
Strona główna » Najnowsze informacje » „Niemieckie obozy zagłady” – wystawa IPN w Dąbrowie Tarnowskiej

„Niemieckie obozy zagłady” – wystawa IPN w Dąbrowie Tarnowskiej

Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej zaprasza na plenerową wystawę Instytutu Pamięci Narodowej poświęconą niemieckim obozom zagłady, którą od dziś można oglądać na placu przed kościołem pw. MB Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej.

Wystawa, przygotowana przez Referat Edukacji Narodowej w kieleckiej delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej, prezentuje najważniejsze informacje na temat niemieckich obozów zagłady Żydów z okresu drugiej wojny światowej: rodzaje obozów, problematykę „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej” oraz mechanizm ludobójstwa. Osobne plansze poświęcone zostały sześciu obozom zagłady utworzonym przez Niemców na okupowanych ziemiach polskich (obóz Kulmhof w Chełmnie, KL Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, a także obóz w Bełżcu, Sobiborze, Treblince i Majdanku), a także ofiarom oraz osobom odpowiedzialnym za popełnione zbrodnie.

Wystawa „Niemieckie obozy zagłady” towarzyszyć będzie obchodom Święta Wojska Polskiego oraz 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

„Niemieckie obozy zagłady” to już kolejna wystawa IPN zorganizowana w ostatnim czasie na Powiślu z inicjatywy Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej, która ma na celu umożliwić mieszkańcom Powiśla pogłębienie wiedzy historycznej, a także wzbogacić umiejętność łączenia wiadomości zdobytych z różnych źródeł w spójną całość.

Poprzednie wystawy, które można było obejrzeć w stolicy powiatu nosiły tytuł: „Zbrodnia Katyńska 1940. Zagłada polskich elit”, „Polski Gen Wolności. 150 lat walk o Niepodległość (1768-1918)”, „Ks. Władysław Gurgacz – kapelan Polski Podziemnej”.

Zachęcamy do obejrzenia wystawy!

powiatdabrowski.pl
fot. powiatdabrowski.pl

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*