Z ostatniej chwili
Strona główna » KULTURA » Znamy wyniki XXX Gminnego Konkursu Pisanek i Plastyki Obrzędowej w Dąbrowie Tarnowskiej

Znamy wyniki XXX Gminnego Konkursu Pisanek i Plastyki Obrzędowej w Dąbrowie Tarnowskiej

Mimo pandemii, nauki zdalnej w szkołach udało się zebrać prawie 100 prac konkursowych w XXX Gminnym Konkursie Pisanek i Plastyki Obrzędowej związanej z Wielkanocą, organizowanym hybrydowo przez Dąbrowski Domu Kultury (prace na wystawie online, ocena realnych przedmiotów obrzędowych, indywidualny odbiór nagród). Tak wspaniały wynik świadczy bardzo dobrze o przywiązaniu do tradycji obrzędowej, znaczeniu Świąt Wielkanocnych w rodzinach i szkołach dąbrowskich.
Komisja w składzie: Ewa Łazowska (Przewodnicząca komisji, plastyk), Stanisław Stroński, Paulina Bogula-Motyka (plastycy, instruktorzy DDK) po obejrzeniu 99 prac dostarczonych na konkurs przyznała nastepujące nagrody:

KATEGORIA SZKOŁY POSTAWOWE KL. I – III

PISANKA TRADYCYJNA

I miejsce – Klasa III a SP nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej
II miejsce – Dominik Szczebak SP w Nieczajnie Górnej
III miejsce – Hanna Chłopek SP nr 3 w Dąbrowie Tarnowskiej

PISANKA WSPÓŁCZESNA

I miejsce – Klasa III b SP nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej
II miejsce – Milena Motyl SP w Laskówce Chorąskiej
III miejsce – Konrad Ciećko SP w Gruszowie Wielkim

PLASTYKA OBRZĘDOWA

I miejsce – Anna Taraska SP w Nieczajnie Górnej
II miejsce ex aequo – Tomasz Kuta SP nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej i Artur Michalczyk SP w Nieczajnie Górnej
III miejsce ex aequo – Kryspin Wenc w Laskówce Chorąskiej i Bartosz Warzecha SP w Lipinach

KATEGORIA SZKOŁY PODSTAWOWE KL. IV-VI

PISANKA TRADYCYJNA

I miejsce – Aleksandra Szczebak SP w Nieczajnie Górnej
II miejsce ex aequo: Tomasz Król SP w Laskówce Chorąskiej i Michał Ryczek SP w Smęgorzowie

PISANKA WSPÓŁCZESNA

I miejsce – Klasa VI b SP nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej
II miejsce – Michał Prząda SP w Laskówce Chorąskiej
III miejsce – Łukasz Pasternak SP nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej

PLASTYKA OBRZĘDOWA

I miejsce – Klasa IV SP w Nieczajnie Górnej
II miejsce ex aequo: Kacper Jaworski SP nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej i Roksana Ogryzek SP w Nieczajnie Górnej
III miejsce – Jakub Fiołek w Laskówce Chorąskiej

KATEGORIA SZKOŁY PODSTAWOWE KL. VII-VIII

PISANKA TRADYCYJNA

I miejsce – Adrian Machaj SP w Nieczajnie Górnej
II miejsce – Gabriela Kapustka SP w Laskówce Chorąskiej

PLASTYKA OBRZĘDOWA

I miejsce – Klasa VIII SP w Nieczajnie Górnej
II miejsce – Oliwia Cichoń SP w Szarwarku

KATEGORIA RODZINNA

I miejsce – Kornelia i Wiktoria Warias SP w Smęgorzowie

W kategorii kl. VII-VIII komisja nie przyznała nagrody w dziedzinie pisanki współczesnej.

Nagrody i dyplomy ufundował Dąbrowski Dom Kultury. Paweł Chojnowski – Dyrektor DDK, ogłaszając werdykt, zwrócił uwagę w imieniu komisji na konieczność silniejszego zaakcentowania w przyszłości prac nad pisankami tradycyjnymi, które są szczególnym skarbem dziedzictwa kulturowego. Ich wykonanie wymaga dużej wiedzy, staranności i pracowitości, zasługuje na wyróżnienie i pochwałę.
W poprzednich latach gminnego konkursu było ich zgłaszanych więcej. Troską organizatora i jury jest pielęgnowanie tej istotnej dla tożsamości kulturowej tradycji.

DDK

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*