Z ostatniej chwili
Strona główna » Najnowsze informacje » Nie żyje major harcmistrz Władysław Zawiślak

Nie żyje major harcmistrz Władysław Zawiślak

W piątek 5 października zmarł mjr harcmistrz Władysław Zawiślak, harcerz Szarych Szeregów, żołnierz Armii Krajowej. Podczas II wojny światowej pełnił funkcję zastępcy komendanta Konspiracyjnego Hufca Harcerskiego „Drewniaki” w Dąbrowie Tarnowskiej, wchodzącego w skład Szarych Szeregów. Był także uczestnikiem akcji „Burza” w 1944 r.

Zmarły był więźniem politycznym czasów stalinowskich, członkiem władz małopolskiej Solidarności i Stronnictwa Ludowo-Chrześcijańskiego. Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Wojska Polskiego, odznaką Weterana Walk o Niepodległość, a także Orderem Uśmiechu.

W czerwcu 2012 roku wziął udział w spotkaniu w ramach cyklu “Dąbrowa jaką pamiętam”, organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Dąbrowie Tarnowskiej. Podczas realizacji cyklu znane osoby pochodzące z Dąbrowy Tarnowskiej odwiedzały dąbrowską książnicę by dzielić się swoimi wspomnieniami z dawnych lat z naszej małej ojczyzny. Podczas tego pamiętnego wydarzenia odbyła się promocją książki mjra Zawiślaka „Na Jej zew…Relacje i konfrontacje po latach”.

dabrowatar.pl
fot. Biuro Prasowe UMWM

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*