Z ostatniej chwili
Strona główna » Najnowsze informacje » XXII Dożynki Województwa Małopolskiego w Odporyszowie

XXII Dożynki Województwa Małopolskiego w Odporyszowie

W sobotę, 12 września 2020 roku odbyły się XXII Dożynki Województwa Małopolskiego w Odporyszowie, tam gdzie znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Odporyszowskiej, królowej Powiśla.

Tegoroczne święto plonów ze względu na pandemię koronawirusa było dużo skromniejsze niż w minionych latach. Nie mogło jednak zabraknąć wspólnej modlitwy dziękczynnej za plony oraz symbolicznych podziękowań dla rolników za trud ich pracy.

Uroczystej mszy świętej w intencji rolników przewodniczył biskup Stanisław Salaterski w asyście innych kapłanów. Eucharystia ta wpisywała się w zakończenie dziewięciodniowych obchodów Wielkiego Odpustu ku czci Matki Bożej Zwycięskiej w odporyszowskim sanktuarium.

– Świętowanie małopolskich dożynek niech będzie zwróceniem uwagi i zwieńczeniem nadziei na dobro, które rozwija się w naszych społecznościach. Niech będzie zachętą byśmy nie ustawali w dobrych dziełach, by ludzie pracujący na wioskach cieszyli się szacunkiem i poważaniem – mówił biskup. – Dziękujmy Panu Bogu za to, co zebraliśmy w tym roku, bo mimo pandemii i suszy plony były obfite i głód nam nie grozi.

W imieniu samorządu Małopolski rolnikom za plony i trud pracy dziękowali Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka oraz Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Marta Malec-Lech.

W dożynkach wojewódzkich w Odporyszowie wzięli również udział m.in. Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, który reprezentował premiera RP, Senator RP Kazimierz Wiatr, Poseł ziemi dąbrowskiej Wiesław Krajewski, Radni Województwa Małopolskiego Anna Mikosz i Wojciech Skruch oraz liczni samorządowcy szczebla powiatowego i gminnego z naszego regionu.

Samorząd powiatowy reprezentowali Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek oraz Członek Zarządu Rady Powiatu Dąbrowskiego, a zarazem Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Dąbrowie Tarnowskiej Andrzej Giza.

Podczas nabożeństwa wicemarszałek Łukasz Smółka i Marta Malec-Lech z zarządu województwa przekazali na ręce biskupa ornat i stułę jako dar od samorządu Małopolski.

Podziękowali też za wspólną modlitwę, organizację wydarzenia oraz wszystkim rolnikom w województwie za pracę przy tegorocznych żniwach.

Krótki, tradycyjny obrzęd dożynkowy przedstawiły dwa zespoły folklorystyczne, które działają na terenie gminy Żabno – Bobrowianie i Otfinowianie.

Tegoroczne Dożynki Województwa Małopolskiego zostały zorganizowane przez Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego oraz Burmistrz Żabna Martą Herduś.

powiatdabrowski.pl
GALERIA ZDJĘĆ

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*