Z ostatniej chwili
Strona główna » Najnowsze informacje » Wystawa IPN w Dąbrowie Tarnowskiej – zaproszenie

Wystawa IPN w Dąbrowie Tarnowskiej – zaproszenie

Przez kolejne kilka tygodni, przy kościele pw. MB Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej będzie można oglądać wystawę IPN „Polski Gen Wolności. 150 lat walk o Niepodległość (1768-1918)”.

Wystawa prezentuje biogramy najbardziej emblematycznych postaci, które swoim życiem, walką i pracą przyczyniły się do odzyskania Niepodległości. Opowiada o krwi przelanej na polach bitew, rodzące się ewoluujące, koncepcje społeczne i polityczne, to wreszcie patriotyczna twórczość wieszczów między innymi Adama Mickiewicza i Romualda Traugutta, najsławniejszych polskich pisarzy, poetów, malarzy oraz muzyków. To 150 lat wielkich zmagań, które w 1918 roku przyniosły upragnioną wolność. Dopełnieniem narracji stanowi oś czasu, która swoim kształtem nawiązuje do łańcucha DNA i zawiera najważniejsze daty tej wielowątkowej, wielopokoleniowej historii.

Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej jest inicjatorem zorganizowania tej cennej wystawy, której celem jest umożliwienie mieszkańcom powiatu zapoznanie się z historią z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości począwszy od konfederacji barskiej, poprzez insurekcje, powstania i rewolucje, na I wojnie światowej kończąc.

Wystawa udostępniona bezpłatnie dla każdego nawiązuje również do obchodów okrągłej, 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Z tej okazji 15 sierpnia 2020 roku o godzinie 18:50 na placu kościelnym obok „nowego kościoła” w Dąbrowie Tarnowskiej odbędzie się koncert patriotyczny pn. „15 sierpnia – Powiat Dąbrowski Pamięta”, na który już dziś serdecznie zapraszamy!

powiatdabrowski.pl
fot. Jarek Mendys

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*