Z ostatniej chwili
Strona główna » Najnowsze informacje » Planowana renowacja „Placu Walczących o Niepodległą Polskę” w Dąbrowie Tarnowskiej

Planowana renowacja „Placu Walczących o Niepodległą Polskę” w Dąbrowie Tarnowskiej

Gmina Dąbrowa Tarnowska otrzymała zielone światło na renowację placu przed pomnikiem znajdującym się w Parku Miejskim noszącym nazwę 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Zarówno plac, któremu Uchwałą NR XLIV/630/18 nadano nazwę “Plac Walczących o Niepodległą Polskę” jak i pomnik z 1931 roku upamiętniający ofiary I wojny światowej oraz wojny polsko-bolszewickiej, są ważnymi elementami lokalnego dziedzictwa kulturowego i historycznego. Centralna część pomnika stanowi płaskorzeźba słynnej rzeźbiarki Hanny Nałkowskiej. Plac ten jest od wielu lat wykorzystywany jako główne miejsce uroczystości patriotycznych odbywających się w mieście takich jak obchody 3-go Maja, 11-go Listopada, apele poległych z okazji rocznic II wojny światowej. Obecny stan placu wymaga renowacji. Na ten cel Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego przeznaczy 69 993 zł środków unijnych. Cały projekt będzie kosztował 142 036 zł.

Zakres planowanego obejmuje: wykonanie prac rozbiórkowych związanych z usunięciem starej nawierzchni, wykonanie podbudowy i obrzeży placu. Przewiduje się montaż ławek parkowych, oczyszczenie elementów z piaskowca wraz z impregnacją, wymianę palników gazowych (gdyż przy pomniku zapala się znicze podczas uroczystości rocznicowych), oczyszczenie i impregnację pomnika. Dzięki nowej nawierzchni, której położenie jest zasadniczym i najbardziej kosztownym zadaniem prowadzonym w całej inwestycji obiekt zyska bardziej stosowny i godny wizerunek. Nawierzchnia zostanie wymieniona na kostkę granitowa w kolorze szarym z elementami koloru czarnego na powierzchni 600 m2. Po renowacji plac zyska nową estetykę i atrakcyjność jako ważny element lokalnej historii i kultury. Prace rozpoczną się w miesiącach wakacyjnych.

dabrowatar.pl
fot. dabrowatar.pl

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*