Z ostatniej chwili
Strona główna » Najnowsze informacje » Centrum Zdrowia Seniora w Wierzchosławicach kompletuje podopiecznych

Centrum Zdrowia Seniora w Wierzchosławicach kompletuje podopiecznych

Podwyższony reżim sanitarny, mniejsza liczba pacjentów oraz testy na koronawirusa dla podopiecznych i dla personelu. W takich warunkach wznowił pracę Dzienny Dom Opieki Medycznej działający w ramach Centrum Zdrowia Seniora w Wierzchosławicach.

W placówce dysponującej 20 miejscami pobytu dziennego korzystanie ze świadczeń rozpoczęło na razie 10 osób. Część z nich była podopiecznymi DDOM w marcu, kiedy doszło do zwieszenia wsparcia z powodu zagrożenia epidemicznego. W grupie pojawiły się także nowe osoby. Wciąż można się ubiegać o przyjęcie do Centrum. Kwalifikowani są mieszkańcy Tarnowa oraz powiatów: tarnowskiego, dąbrowskiego, brzeskiego i bocheńskiego, u których występuje ryzyko hospitalizacji. Celem pobytu w placówce jest poprawa stanu zdrowia i samodzielności życiowej oraz przygotowanie do samoopieki.

Na kilka dni przed wznowieniem świadczeń personal oraz pacjenci poddani zostali testom na obecność koronawiusa. Potwierdzenie, że wszyscy odwiedzający DDOM są zdrowi było jednym z warunków otwarcia placówki po przerwie. Kolejnym są rygory epidemiczne. Należy do nich noszenie maseczki lub przyłbicy, rękawiczek jednorazowych lub dezynfekcja rąk, a także zachowanie dystansu podopiecznych podczas zajęć grupowych. Inny wymóg to zmniejszenie liczby podopiecznych, które w tym samym czasie mogą korzystać z rehabilitacyjnej części Centrum. Do dyspozycji pensjonariuszy jest tu specjalistyczny sprzęt m.in. aparat do terapii falą uderzeniową czy laser wysokoenergetyczny.

Pacjenci mają zapewnione wyżywienie. Mogą korzystać z porad: lekarza geriatry, lekarza rehabilitacji medycznej,psychologa, logopedy, dietetyka oraz fizjoterapeuty. Biorą udział w zajęciach z muzykoterapii,choreoterapii, biblioterapii, arteterapii, socjoterapii, silwoterapii czy rekreacji.Większość podopiecznych korzysta też ze zorganizowanego dojazdu na zajęcia.

Centrum Zdrowia Seniora prowadzi też Wypożyczalnię Sprzętu Rehabilitacyjnego dla podopiecznych.Dla pacjentów, którzy nie mogą dotrzeć do placówki organizuje świadczenia w zakresie pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej. Ich stan zdrowia monitorowany jest w domu. W tym celu noszą specjalne urządzenia, przypominające zegarek, które śledzą podstawowe parametry życiowe i przekazują informacje o sytuacjach zagrożenia.
Dodajmy, że w ciągu najbliższego miesiące zajęcia w DDOM zostały skrócone do pięciu godzin.Na zmianę form realizacji poszczególnych świadczeń uzyskano zgodę instytucji finansującej. Świadczenia senioralne w Wierzchosławicach realizuje Centrum Zdrowia Tuchów w ramach pilotażowego programu finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

CZT

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*