Z ostatniej chwili
Strona główna » Najnowsze informacje » Oświadczenie Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej

Oświadczenie Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej

Oświadczenie w sprawie informacji podanej w ogłoszeniach Parafii Dąbrowa Tarnowska z dnia 17.05.2020 r.

W nawiązaniu do ogłoszeń duszpasterskich Parafii Dąbrowa Tarnowska obwieszczonych 17 maja 2020 r., w których podano o rzekomym braku skutecznych działań policji informujemy co następuje.

9 maja 2020 roku ok. godz. 18.34 policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej podjęli interwencję na terenie Kościoła Rzymskokatolickiego pw. Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej. Z anonimowego zgłoszenia (otrzymanego o godz. 18:29) wynikało bowiem, że doszło do celowego zakłócenia przebiegu mszy św. przez nieznanego mężczyznę. Sprawca oddalił się z miejsca przed przybyciem patrolu. Mundurowi dokonali sprawdzenia terenu przyległego do kościoła lecz nie napotkali osoby opisanej przez uczestników mszy. Ustalili jednak tożsamość mężczyzny, który dokonał powyższego czynu. Z przebiegu interwencji oraz powziętych informacji policjanci sporządzili notatki.

Podobny chuligański incydent w tym kościele miał miejsce 15 maja br. Dyżurny policji został jednak powiadomiony o tym o 13.40 tj. po upływie prawie godziny od zdarzenia, tj. przerwania adoracji w kościele. Na miejscu policjanci nie zastali awanturującego się mężczyzny, dokonali rozpytania wiernych oraz przeprowadzili rozmowę z proboszczem Parafii. Uzyskali informację że najprawdopodobniej mężczyzna, który zakłócił obrzędy religijne w kościele udał się na plebanię, gdzie kierował wyzwiska przez domofon wobec jednego z księży. Funkcjonariusze z tej interwencji również sporządzili stosowną dokumentację.

Po analizie zebranych materiałów i relacji świadków, 18 maja br. w Komendzie Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej wszczęto – z urzędu – dochodzenie w powyższej sprawie, tj. w sprawie dwukrotnego (9 i 15 maja br.) złośliwego przeszkadzania w publicznym wykonywaniu aktu religijnego. Czyn ten kwalifikowany jest jako o przestępstwo z art. 195 § 1 kodeksu karnego i podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

W toku dochodzenia policjanci zabezpieczyli już materiał dowodowy tj. zapis video, ustalili i przesłuchali świadków. Niestety duchowny odprawiający celebrę mszy św. w dniu 09.05.2020 r. odmówił udziału w sprawie.

Dodajemy, że nie można zatrzymać osoby podejrzewanej o popełnienie przestępstwa jeżeli nie są spełnione ku temu ustawowe przesłanki. Bowiem zgodnie z kodeksem postępowania karnego, policja ma prawo zatrzymać osobę podejrzaną o popełnienie przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ucieczki lub ukrycia się tej osoby albo zatarcia śladów przestępstwa bądź też nie można ustalić jej tożsamości albo istnieją przesłanki do przeprowadzenia przeciwko tej osobie postępowania w trybie przyspieszonym. Takie warunku jednak nie wystąpiły w tej sprawie.

Osoba, która dokonała opisanych czynów jest ustalona i aktualnie trwają czynności w tej sprawie.

Reasumując, w ogłoszeniach duszpasterskich przedstawiono fałszywy obraz działań Policji. Czynności były i są prowadzone z należytym zaangażowaniem oraz zgodnie z literą prawa.


KPP w Dąbrowie Tarnowskiej

7 komentarzy

  1. Haha a może pana M.M. trzeba wysłać na przymusowe badania psychiatryczne, bo widac, że pod kopułka nie do końca ma poukładane. A o tym, że w głowie nie do końca zdrowo, można się przekonać nie tylko spotykając go na ulicy, a czytając jego profil na FB – taaakie tam perełki, że u zdrowego takich nie znajdziecie 🙂

  2. Czyli jak zwykle: ale co my możemy, biedni policjanci 😢 póki nie dojdzie do tragedii to nie zrobią nic, ciamajdy. Zawsze i wszędzie, policja…

  3. Przecież ten człowiek potrzebuje leczenia,
    na co czekacie, aż mu się pogorszy i komuś zrobi krzywdę.

  4. Dajcie spokój !!Biedna policja na anonim jesteście w mig!Ale tu ojca Mateusza trzeba !A jeszcze małe pytanko co ze zgubą Na Orlenie Panie Komendancie?Rozumie ze pod dywanik poszło ?

  5. Tutaj winne jest Polskie prawo a nie policjanci. Ludzie przemyślcie to. Przecież oni muszą postępować zgodnie z przepisami bo oni są z tego rozliczani. Wińcie za to polityków.

  6. Czytając wpisy można się zastanowić, że powiśle nie potrafi czytać ze zrozumieniem. Ludzie czy Wy zareagowaliście na mszy ? Chyba nie, ksiądz nie uczestniczy w sprawie – dziwne. A jak jest napisane w tekście jest coś robione, ale tak czego oczekiwać, widać jak KDA jeździ nawet po Tarnowie a co dopiero wymagać znajomości jakiegokolwiek prawa, chyba że amerykańskiego hahahahaha 🙂 „którędy do ameryki” zastanówcie się, a jak nie to uczestniczcie z dziećmi w lekcjach online to nauczycie się czytać ze zrozumieniem ….

  7. a kto przedlaty jeździł po pijaku i wizytował tarnowskie flamingo?

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*