Z ostatniej chwili
Strona główna » Najnowsze informacje » Policjanci stosują sankcje za nieprzestrzeganie kwarantanny domowej

Policjanci stosują sankcje za nieprzestrzeganie kwarantanny domowej

Skrajnym brakiem odpowiedzialności wykazało trzech mieszkańców powiatu dąbrowskiego, którzy złamali dziś zakaz opuszczania miejsca wyznaczonego do odbywania kwarantanny. Przypominamy o tym, że funkcjonariusze Policji wyciągają konsekwencje wobec osób łamiących zasady kwarantanny domowej (również służby sanitarne mogą ukarać osoby niestosujące się do obowiązku izolacji). Wspólnie dbamy o bezpieczeństwo i apelujemy o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń.

O tym jak małopolscy policjanci kontrolują przestrzeganie warunków kwarantanny domowej pisaliśmy tutaj: http://malopolska.policja.gov.pl/pl/aktualnosci/malopolscy-policjanci-kontroluja-przestrzeganie-warunkow-kwarantanny-domowej

Wczoraj liczba sprawdzonych w Małopolsce przez policjantów adresów kwarantanny domowej przekroczyła 4200 (pod takim adresem jest czasem kilka osób objętych kwarantanną). Około 1,5 % skontrolowanych osób nie była obecnych w miejscu zamieszkania.

Dzisiaj planujemy sprawdzić ponad 5000 adresów kwarantanny domowej. Stwierdzono już kilka przypadków naruszenia zasad kwarantanny. W godzinach południowych policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej sprawdzając miejsca kwarantanny ujawnili trzy przypadki złamania nakazu izolacji w miejscu zamieszkania. Jedną osobę funkcjonariusze zastali na parkingu – miała zamiaru zrobienia zakupów, inna osoba opuściła miejsce zamieszkania i poszła do sąsiada, a kolejna na umówioną wizytę do szpitala. Po interwencji mundurowych osoby wróciły do miejsca zamieszkania.

Ujawnione dziś przez dąbrowskich policjantów przypadki złamana kwarantanny skończą się na skierowaniu wniosków o ukaranie do Sądu Rejonowego w Dąbrowie Tarnowskiej (z art. 116 kodeksu wykroczeń). Pamiętajmy, że sąd może na posiedzeniu bez udziału stron i bez przeprowadzania rozprawy wydać wyrok, zwany wyrokiem nakazowym, jeżeli okoliczności czynu i wina oskarżonego (obwinionego) nie budzą wątpliwości. A wymierzona przez ten organ grzywna wynieść może nawet 5000 zł.

Pamiętajmy o tym, że jeśli wróciliśmy z zagranicy również mamy obowiązek poddania się kwarantannie. Brak produktów spożywczych (a tym bardziej chęć odwiedzenia znajomych) nie usprawiedliwia możliwości narażenia innych osób na utratę życia lub zdrowia. Gdy nie mamy produktów żywnościowych dzwońmy po pomoc do rodziny, znajomych, sąsiadów czy do gminnych ośrodków pomocy społecznej. Można poczekać na przyjazd kontrolujących policjantów – mundurowi przekazują uzyskane informacje do miejskich/powiatowych ośrodków pomocy społecznej lub powiatowych centrów zarządzania kryzysowego, których zadaniem jest udzielenie takiej pomocy.

dabrowa-tarnowska.policja.gov.pl
fot. dabrowa-tarnowska.policja.gov.pl

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*