Z ostatniej chwili
Strona główna » Najnowsze informacje » Powiatowy konkurs kulinarny dla uczniów w Brniu

Powiatowy konkurs kulinarny dla uczniów w Brniu

11 lutego 2020 roku odbył się powiatowy konkurs kulinarny dla młodzieży szkół ponadpodstawowych. Wzięli w nim udział uczniowie technikum gastronomicznego z Zespołu Szkół im. K. K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej. Młodzież przystąpiła do rywalizacji w pięciu dwuosobowych zespołach. Ich zadaniem było przyrządzenie potrawy na bazie wieprzowiny rasy puławskiej.

Młodzi kucharze przez 2 godziny gotowali w kuchni stanicy turystycznej w Brniu, wykazując się talentem kulinarnym i umiejętnościami. Zwycięzców wyłoniło jury, które przez cały czas towarzyszyło uczestnikom konkursu, podpatrując ich zmagania w kuchni. Młodzież w działaniach wspierała Anna Dudkiewicz, a także dyrekcja szkoły i uczniowie.

Komisja w składzie: przewodnicząca Beata Kosińska – Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Karniowicach, Krzysztof Bryk – Wicestarosta Dąbrowski, Agnieszka Durand, Ewa Wielgus – Hotel Cristal Park Dąbrowa Tarnowska, Magdalena Wilkosz – TARSMAK ® Gondek i Wspólnicy sp. j. oraz Wioletta Zarębska – Redaktor Naczelny Tarnowskiej.tv, miała nie łatwe zadanie. Oceniała zarówno walory smakowe dania, jak i stopień trudności jego wykonania oraz wygląd i sposób podania. Wybór najlepszego dania nie był łatwy. Ostatecznie zwyciężyła polędwiczka faszerowana zapiekana w cieście francuskim.

Wyniki konkursu:

I miejsce

  • drużyna nr 2, w składzie: Natalia Chrabąszcz i Laura Chruściecka za polędwiczkę faszerowaną zapiekaną w cieście francuskim

II miejsce

  • drużyna nr 3, w składzie: Wiktoria Krawczyk i Szymon Galus
  • drużyna nr 4, w składzie: Klaudia Gadziała i Natalia Ciąbor

III miejsce

  • drużyna nr 1, w składzie Aleksandra Panek i Amelia Kupiec
  • drużyna nr 5, w składzie: Natalia Garstka i Anastazja Szymkowiak

Zespoły zaprezentowały swoje dzieła kulinarne podczas finału konkursu, na którym zgromadzili się między innymi: Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski, przedstawiciele samorządu powiatowego: Lesław Wieczorek Starosta Dąbrowski i Krzysztof Bryk Wicestarosta, wójtowie i burmistrzowie z terenu powiatu, Kierownik Terenowego Zespół Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarnowskiej Anna Morawiec, reprezentujący Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Parzybut, dyrektorzy i przedstawiciele szkół i instytucji powiatowych oraz członkowie organizacji pozarządowych.

Gościem specjalnym wydarzenia była Agnieszka Durand reprezentantka Polski w cukiernictwie i jedna z najlepszych polskich kucharzy, która serwowała desery m.in. dla Michaiła Gorbaczowa, Vladimira Putina, Paula Mc Cartneya i szczególnych gości arabskiego króla Abdullaha i jego następcy króla Salmana. W 2015 roku pracując w Arabii Saudyjskiej zdobyła brązowy medal w Kulinarnym Pucharze Świata.

Konkurs został zorganizowany w ramach projektu „Rasa Puławska w konkursie kulinarnym szkół gastronomicznych” przez Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej, Terenowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Sfinansowano go z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego.

powiatdabrowski.pl
GALERIA ZDJĘĆ

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*