Z ostatniej chwili
Strona główna » Najnowsze informacje » Szkolenie dotyczące Rolniczego Handlu Detalicznego w Dąbrowie Tarnowskiej – zaproszenie

Szkolenie dotyczące Rolniczego Handlu Detalicznego w Dąbrowie Tarnowskiej – zaproszenie

Już w najbliższy piątek, 7 lutego 2020 roku, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, biuro powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej serdecznie zaprasza mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego do udziału w szkoleniu specjalistycznym.

Tematem przewodnim spotkania aktywizującego obszary wiejskie, będzie omówienie zasad wprowadzających znaczne ułatwienia w produkcji i sprzedaży żywności przez rolników.

W myśl obowiązujących ustaw — rolnicy mogą obecnie sprzedawać żywność bezpośrednio do sklepów, stołówek, restauracji i podobnych placówek tego typu. Jednakże, aby sprzedaż odbywała się w zgodzie z przepisami, producenci powinni spełnić określone wymagania, które wprawdzie w chwili obecnej nie wymagają ogromnego, biurokratycznego wysiłku ze strony rolnika, ale warto je znać i stosować.

Dla mieszkańców powiatu — zwyczajnych konsumentów, rolniczy handel detaliczny staje się możliwością świadomego dokonywania wyboru, mianowicie — jaką żywność i gdzie ją kupimy. Za rolnikiem murem stoi jego nazwisko, adres zamieszkania oraz jakość produkowanej żywności, ponieważ najczęściej znamy producenta i wiemy, czego możemy oczekiwać od produktów. Za marketem natomiast przemawia reklama, ładne opakowanie, czasami cena. Wybór należy do nas i pięknie jest, gdy decyzję o zakupie żywności podejmujemy świadomie.

Wielu mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego zaopatruje się od „zawsze” bezpośrednio u rolników. Kupujemy miód, jajka, owoce i warzywa, mięso itd. itd. Wiemy również, u kogo można zakupić pyszne, tradycyjne ciasto, ser, wiejską kiełbasę, czy kiszoną kapustę, tym bardziej więc stopniowa legalizacja tego rynku, ale przede wszystkim jego rozwój wydaje się dla wszystkich — producentów i konsumentów — niezwykle istotny.

Przecież o wielkim zainteresowaniu mieszkańców Powiśla możliwością skosztowania, na przykład: pierogów, dżemów, soków, wędlin, czy innych gotowych potraw i dań bezpośrednio od rolnika — świadczą między innymi długie kolejki do stoisk podczas okazjonalnych imprez, jakie odbywają się na terenie powiatu: takich jak dożynki powiatowe i gminne, Święto Ziemniaka, kiermasze przedświąteczne itd., itd. Znaczne uproszczenie przepisów pozwala dzisiaj rolnikom na produkcję i sprzedaż przetworzonej żywności nie tylko od święta, jednakże wielu producentów nie posiada odpowiedniej wiedzy prawnej dotyczącej tych przepisów oraz obawia się kontroli i sankcji finansowych.

Dlatego serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniu, podczas którego przedstawiciele instytucji państwowych z terenu powiatu, przybliżą Państwu zasady Rolniczego Handlu Detalicznego, jak również przedstawią zasady i możliwości dofinansowania przedsięwzięć związanych z przetwórstwem żywności.

Anna Morawiec Kierownik Powiatowego Zespołu Doradczego MODR w Dąbrowie Tarnowskiej

powiatdabrowski.pl

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*