Z ostatniej chwili
Strona główna » Najnowsze informacje » IPN pobrał materiał genetyczny od rodzin pomordowanych mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego

IPN pobrał materiał genetyczny od rodzin pomordowanych mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego

10 grudnia 2019 roku, w Starostwie Powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej odbyło się spotkanie przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie z członkami rodzin mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego, którzy zostali pomordowani przez Niemców w grudniu 1939 roku.

Przedstawiciele krakowskiego Instytutu Pamięci Narodowej pobrali od zgromadzonych członków rodzin materiał genetyczny, który w przyszłości będzie wykorzystany przy planowanej ekshumacji miejsc, gdzie prawdopodobnie znajdują się ciała rozstrzelanych mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego.

W spotkaniu uczestniczyła również Poseł na Sejm RP Anna Pieczarka a także samorządowcy Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, Wójt Gminy Tarnów Grzegorz Kozioł oraz Adam Ryba historyk i kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Zgłobicach.

Krewni rozstrzelanych mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego wysłuchali prezentacji przygotowanej przez Pana Adama Rybę dotyczącej poszukiwań miejsc, gdzie mogą być pochowane ofiary zbrodni hitlerowskiej. A byli to w większości młodzi mężczyźni, mężowie, ojcowie rodzin.

Historia ta rozpoczęła się od wizyty w Starostwie Powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej Pani Felicji Skwirut, siostry dwóch braci Gilów rozstrzelanych przez Niemców właśnie w grudniu 1939 roku, która w 2010 roku w Archiwum Państwowego w Krakowie Oddział w Tarnowie odnalazła listę rozstrzelanych Polaków sporządzoną przez niemieckie Gestapo.

Działania samorządu powiatowego doprowadziły do ufundowania pamiątkowej tablicy poświęconej właśnie rozstrzelanym w grudniu 1939 roku Synom Ziemi Powiśla Dąbrowskiego. Uroczystość odsłonięcia tablicy odbyła się 2 maja 2012 roku w lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze. W intencji pomordowanych została odprawiona Msza Święta.

Z tej okazji wydana została również publikacja pt. „Śladami historii Powiśla Dąbrowskiego. Buczyna 1939”, której promocja odbyła się 11 grudnia 2013 roku w Zbylitowskiej Górze.

Samorząd powiatowy objął opieką miejsce, gdzie została ufundowana tablica pamiątkowa. Teren ten został uporządkowany i corocznie jest sprzątany.

powiatdabrowski.pl
GALERIA ZDJĘĆ

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*