Z ostatniej chwili
Strona główna » Najnowsze informacje » Wizyta uczniów PCEiKZ w Szczucinie w PGE w Międzybrodziu Bialskim

Wizyta uczniów PCEiKZ w Szczucinie w PGE w Międzybrodziu Bialskim

8 listopada 2019 roku, uczniowie z Technikum Informatycznego/Teleinformatycznego oraz Technikum Mechanicznego z Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie uczestniczyli w wizycie studyjnej do PGE w Międzybrodziu Bialskim. Wyprawa rozpoczęła się od zwiedzania obiektów Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar, zlokalizowanej we wnętrzu góry Żar. Jest to jedyna tego typu elektrownia w Polsce, a jej moc to 540 MW.

Podczas gdy jedna 40 osobowa grupa uczniów zwiedzała hydroelektrownię, druga również 40 osobowa oglądała film przedstawiający zasady działania różnych elektrowni wodnych znajdujących się na terenie Polski. Ponadto film prezentował elementy elektrowni Żar-Porąbka, które nie są dostępne dla odwiedzających oraz objaśnienia dotyczące działania krajowego systemu dyspozycji mocy.

W czasie spaceru po obiekcie uczniowie zobaczyli m.in. podziemną komorę elektrowni, wysoko wydajne silniki, sterownię oraz turbiny odpowiedzialne za wytwarzanie prądu. Kolejnym punktem wycieczki był wyjazd na górę Żar. Chętni mogli zobaczyć wykorzystywany przez elektrownię sztuczny zbiornik wodny o powierzchni 14 ha. Ze szczytu roztaczały się wspaniałe widoki na Jezioro Żywieckie i Beskid Mały oraz panoramę Kęt.

W trasie powrotnej uczestnicy wyjazdu odwiedzili Wadowice. W mieście Karola Wojtyły uczniowie stażu-wizyty zawodoznawczej podziwiali piękno placu Jana Pawła II wraz z pomnikiem Świętego oraz Bazylikę Papieską. Była również możliwość zakupu pamiątek oraz spróbowania słynnych kremówek.
Na zakończenie wyjazdu uczniowie podsumowali wizytę podczas wspólnej kolacji. Wszyscy wrócili do domów w dobrych humorach i z nadzieją na kolejny wyjazd.

Staż-wizyta zawodoznawcza zorganizowany został w ramach projektu Projekt nr RPMP.10.02.0212-0230/16 „Powiatowe Centrum Kompetencji Zawodowych” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020.

powiatdabrowski.pl
PCEiKZ w Szczucinie

GALERIA ZDJĘĆ

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*