Z ostatniej chwili
Strona główna » Najnowsze informacje » Ambasador Chorwacji w gminie Gręboszów

Ambasador Chorwacji w gminie Gręboszów

W niedzielę, 10 listopada br. Tomislav Vidošević – Ambasador Republiki Chorwacji w Polsce odwiedził gminę Gręboszów. Wizyta rozpoczęła się od uroczystej eucharystii w kościele pw. WNMP w Gręboszowie, którą sprawował ks. Wiesław Babiarz, proboszcz parafii Gręboszów. Zaraz po mszy świętej, delegacja chorwackiej ambasady, przedstawiciele władzy samorządowej powiatu i gminy oraz mieszkańcy gminy Gręboszów udali się na cmentarz wojenny w Ujściu Jezuickim, aby oddać hołd chorwackim żołnierzom poległym podczas I wojny światowej. W modlitwie i refleksji uczczono pamięć wszystkich poległych i spoczywających na cmentarzu żołnierzy. Obydwie delegacje złożyły symboliczne wieńce, wiązanki oraz zapalono światła pamięci przy cmentarnym obelisku.

Na cmentarzu wojennym nr 251 w Ujściu Jezuickim spoczywa 275 żołnierzy z armii austro-węgierskiej (w tym 133 żołnierzy Zagrzebskiego batalionu strzelców polowych) i 77 z armii rosyjskiej, poległych lub zmarłych w 1915 r. oraz 6 żołnierzy Wojska Polskiego zmarłych z ran 6 września 1939 r. w Siedliszowicach.

W symbolicznym spotkaniu wzięli udział: Lesław Wieczorek – starosta dąbrowski, Krzysztof Gil – wójt gminy Gręboszów, Marek Mosio – przewodniczący rady gminy, Sebastian Kądzielawa i Bogdan Bigos – radni rady powiatu, Dariusz Lizak – radny miasta i gminy Dąbrowa Tarnowska, Katarzyna Czupryna, Tomasz Koziara, Wiesław Wytrwał, Stanisław Misiaszek, Sylwester Gaweł, Franciszek Dymon, Stanisław Koziara – radni rady gminy Gręboszów, Zdzisław Kogut – sekretarz gminy oraz sołtysi.

Po uroczystościach na cmentarzu ambasador oraz zaproszeni goście udali się do miejscowego Domu Ludowego na dalszą część spotkania i uroczysty obiad, który przygotowała sołtys Ujścia Jezuickiego Krystyna Szkutnik wraz z Katarzyną Janowiec, Agnieszką Dąbroś, Martą Wdowiak, Karoliną Łos, Grażyną Biedak, Martą Mikułą, Elżbietą Wdowiak i Elżbietą Kowal.

gck.greboszow.pl
GALERIA ZDJĘĆ

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*