Z ostatniej chwili

Na Pole

Czy jest możliwe połączenie tradycji w kuchni z nowoczesnością i luksusem? Czy jest możliwe stworzenie bliskich więzi między małopolskim rolnikiem a gościem luksusowej restauracji w Krakowie, gdzie jedzenie przygotowuje właściciel razem z innymi młodymi, którzy tam pracują? Ile trzeba zaangażowania, pomysłowości, miłości do gotowania i wytrwałości, aby zrealizować marzenia?

I wreszcie, czy jest możliwy sukces na skalę ogólnopolską, nawet międzynarodową, w wybranej branży, nawet wtedy, gdy pochodzi się z małej, rolniczej miejscowości na Powiślu Dąbrowskim?

Damian Wajda, bo o nim mowa, jest kucharzem nazywanym wschodzącą gwiazdą polskiej gastronomii. Urodził się i mieszkał w Oleśnie, staje się przykładem dla wielu młodych osób z naszego powiatu, że można, i że warto pragnąć od życia najszczodrzej.
Dzisiaj Damian mieszka w Krakowie, w mieście o którym marzył. W Krakowie jest właścicielem restauracji Na Pole. Jego nowatorski pomysł został uhonorowany nagrodą Rising Star przyznaną jednogłośnie przez jurorów, podczas Gali Best of Warsaw, gdzie przedstawia się najlepszych i najbardziej obiecujących kucharzy i wymienia doświadczeniami.

– Miałam radość skosztować potraw i dań przygotowanych przez Damiana w Na Pole. Stąd wiem i mogę powiedzieć, że prostota w tradycji i wyrafinowanie w nowości, razem mogą stać się prawdziwą, pełną emocji poezją smaku, która zaspokoi największych smakoszy i poszukiwaczy kulinarnych wrażeń.

Bo potrawy i dania w Restauracji Na Pole to dzieła sztuki.
Smaki i zapachy, unikatowe połączenia mięs, owoców czy warzyw pochodzących z naszych gospodarstw rolnych i barw, jakimi obdarza nas natura, stają się rozkoszą dla podniebienia i wzroku. Jednocześnie przypominają nam, czym małopolskie, drobnotowarowe, wciąż jeszcze nieskażone chemią rolnictwo, różni się od innych systemów produkcji rolniczej, w których liczy się ilość, a nie jakość.
Restauracja zaprasza również wegetarian. Pomysłowe, mięsne i wegetariańskie dania są wyjątkowe. Wyjątkowe są również ich nazwy.

Rozbudźmy na moment zmysły kilkoma nazwami potraw z karty dań:
– plastry combra z jelenia dojrzewającego w popiele
– galaretka z werbeny cytrynowej i mięty jabłkowej
– rurka ziemniaczana z kremem koprowym i macierzanką
– bajaderki mleczne z jałowcem
– kremowa kasza pęczak z rydzami, małosolną rzodkiewką, podana z naparem z wędzonej cebuli.

Na Pole częstuje również gości winami z małopolskich winnic, więc warto zaufać, że małopolskie winiarstwo rozwija się coraz lepiej. Zasmakuj się w białych i czerwonych, o bujnej konsystencji i bukiecie — winach spod Wieliczki.

Spełniajmy marzenia
Pielęgnujmy talenty, jakimi zostaliśmy obdarzeni i dzielmy się nimi z drugim człowiekiem, podobnie jak czyni to Oleśnianin — Damian Wajda.
Bardzo się cieszę, że spełniając własne marzenia, Damian przybliża światu Powiat Dąbrowski, gminę Olesno – miejscowość, w której i ja żyję, ale również rolnictwo małopolskie, z całym jego przebogatym dziedzictwem.

Serdeczne życzenia dalszych sukcesów dla Damiana oraz gratulacje dla całego zespołu Na Pole!

 

Anna Morawiec
Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarnowskiej

Jeden komentarz

  1. Aż ślinka cieknie…

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*