Z ostatniej chwili
Strona główna » Najnowsze informacje » Apel poległych przed pomnikiem Lotników Halifaxa w Dąbrowie Tarnowskiej

Apel poległych przed pomnikiem Lotników Halifaxa w Dąbrowie Tarnowskiej

11 sierpnia br. o godz. 13:00 na dąbrowskim cmentarzu parafialnym odbył się uroczysty apel poległych. W ten sposób mieszkańcy Miasta i Gminy oddali hołd Powstańcom Warszawskim z okazji 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Apel został zorganizowany na zaproszenie samorządu gminnego i powiatowego wraz dąbrowską Parafią oraz Jednostką Strzelecką JS-2083 im. gen. Mariana Kukiela. Uczczono także pamięć bohaterskiej załogi bombowca RAF Halifax JP 276 A.

Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski powitał przybyłych mieszkańców, poczty sztandarowe, delegacje instytucji i organizacji oraz dąbrowskich strzelców. Przedstawił historię załogi samolotu Halifax, która spiesząc na pomoc powstańcom, poniosła śmierć. Zginęło wówczas 5 Kanadyjczyków, 1 Brytyjczyk i 1 Irlandczyk.

Po modlitwie Apel poległych poprowadził harcmistrz Marian Rzeźnik. W czasie apelu przywołano pamięć lotników Halifaxa oraz ofiar II wojny światowej z naszego regionu i miasta. Ich mogiły i pomniki rozsłane są po całej gminie m. in. w Lasku Danielniku, Szarwarku, Brnika, Tablica Katyńska na froncie Kaplicy Cmentarnej.

Po apelu uczestniczące delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Lotników. Następnie modlitwę w intencji ofiar odmówił ksiądz Rafał Ciecieręga.

Organizatorzy składają podziękowanie wszystkim pocztom sztandarowym, delegacjom szkół, organizacji i instytucji. Na zakończenie apelu, Burmistrz podziękował wszystkim za udział i godne uczestnictwo w tej uroczystości patriotyczno – religijnej.

Uroczystości pod pomnikiem stanowiły część oficjalną przed dekoracją zwycięzców Biegu z przeszkodami „Ciabaka”, która była organizowana ku czci „naszych” lotników z Halifaxa.

dabrowatar.pl
GALERIA ZDJĘĆ

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*