Z ostatniej chwili
Strona główna » Najnowsze informacje » W Tarnowie trwa Zlot Młodych Programistów

W Tarnowie trwa Zlot Młodych Programistów

Już po raz drugi uczniowie ze szkół podstawowych z woj. małopolskiego spotykają się w Tarnowie, aby wziąć udział w Zlocie Młodych Programistów. Czekają na nich m.in. warsztaty z robotyki i programowania mobilnego. Zlot, odbywający się w ramach projektu „ProgramujeMYtarnowski”, organizowany jest przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Blisko 1000 uczniów klas I-III ze szkół podstawowych w woj. małopolskim bierze udział w Zlocie Młodych Programistów, który odbywa się w dniach 13 – 17maja br. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. To uczestnicy projektu „ProgramujeMYtarnowski” realizowanego w trzynastu gminach województwa małopolskiego: Dąbrowa Tarnowska, Szczurowa, Żabno, Olesno, Skrzyszów, Rzepiennik Strzyżewski, Ryglice, Dębno, Gnojnik, Iwkowa, Wierzchosławice, Ciężkowice oraz Zakliczyn.

Podczaszlotu uczniowie mają okazję wykazać się umiejętnościami, jakie zdobyli w trakcie 14 dwugodzinnych zajęć z programowania, realizowanych w szkołach przez swoich wychowawców. W ramach warsztatów z robotyki, prowadzonych z wykorzystaniem klocków LEGO Educationoraz komputerów z dedykowanym programem, uczniowie programowali i ożywializbudowane przez siebie roboty. Następnie, wyposażeni w tablety ze specjalistycznym oprogramowaniem, stanęli przed wyzwaniem zaprogramowania mobilnych robotów edukacyjnychnajnowszej generacji – dronów, robotówDash i Dot, Ozobotów oraz Edisonów.
Swoją przygodę z nauką programowania uczniowie rozpoczęli w październiku 2018 roku w ramach projektu „ProgramujeMytarnowski”, realizowanego przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Celem projektu jest nabycie nowych umiejętności w obszarze nauki programowania przez dzieci w wieku wczesnoszkolnym, a także podniesienie kompetencji cyfrowych osób dorosłych, w tym zwłaszcza nauczycieli nauczania wczesnoszkolnego. W projekcie, realizowanym od maja 2018 roku, bierze udział 196 nauczycieli oraz blisko 2000 uczniów klas I-III z 59 publicznych szkół podstawowych z gmin wiejskich i miejsko-wiejskich woj. małopolskiego. W ramach projektu do szkół z woj. małopolskiego trafiło ponad 400 zestawów klocków LEGO do nauki programowania i blisko 200 tabletów ze specjalistycznym oprogramowaniem na potrzeby nauczycieli. Z ich pomocą uczniowie, pod okiem swoich wychowawców poznają zasady programowania oraz budowania i ożywiania robotów. Przez cały okres trwania projektu oraz przez 6 miesięcy po jego zakończeniu nauczyciele mogą korzystać ze wsparcia metodycznego trenerów, służących im pomocą i radą we wszystkich zagadnieniach związanych z projektem.

Projekt jest realizowany na obszarze NUTS-3 podregion tarnowski i uczestniczy w nim 13 gmin: Dąbrowa Tarnowska, Szczurowa, Żabno, Olesno, Skrzyszów, Rzepiennik Strzyżewski, Ryglice, Dębno, Gnojnik, Iwkowa, Wierzchosławice, Cięzkowice oraz Zakliczyn.Łączna wartość projektu to 1.789.593 złotych.

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od blisko 30 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wsparciu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działaniach edukacyjnych i społecznych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie.

Informacja prasowa Fundacji EFRWP

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*