Z ostatniej chwili
Strona główna » Najnowsze informacje » Delegacja z powiatu na obchodach Wiosny Ludów w Budapeszcie

Delegacja z powiatu na obchodach Wiosny Ludów w Budapeszcie

W dniach 14 – 15 marca 2019 roku, na zaproszenie Burmistrza XVIII Dzielnicy Budapesztu, delegacja z powiatu dąbrowskiego wzięła udział w uroczystych obchodach Wiosny Ludów na Węgrzech.

Samorząd reprezentował Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, Wicestarosta Krzysztof Bryk oraz Naczelnik Wydziału Rozwoju Lokalnego, Edukacji i Zdrowia Mariola Smolorz.

Lokalne obchody Wiosny Ludów odbyły się w parku miejskim pod pomnikiem węgierskiego poety Sándora Petőfiego, uczestnika powstania węgierskiego, gdzie przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, miejscowych partii politycznych, instytucji, organizacji, stowarzyszeń, mniejszości narodowych oraz mieszkańców złożyli okolicznościowe wiązanki kwiatów. Hołd bohaterom walk o wolność Węgier oddała również delegacja naszego powiatu jak i delegacje z Ukrainy i Rumunii.
Podczas drugiej części obchodów, które odbyły się w Domu Kultury krótkie przemówienie wygłosił Burmistrz Attila Ughy oraz Starosta Lesław Wieczorek, który podziękował gospodarzowi za zaproszenie, jednocześnie wyrażając radość, że wraz z delegacją naszego powiatu może uczestniczyć w tym ważnym dla Węgrów wydarzeniu.

„Niech to świętowanie da Wam radość i siłę wzmacniającą Waszą wrażliwość na te najwyższe wartości ludzkiego ducha, od których obecności zależy teraźniejszość i przyszłość Waszej Ojczyzny” – mówił Starosta.
Podczas uroczystości Burmistrz wręczył nagrody osobom, które zasłużyły się dla mieszkańców i samorządu XVIII dzielnicy. Wśród tych zasłużonych działaczy znalazły się w tym roku przedstawicielki samorządu mniejszości polskiej mieszkającej w tej dzielnicy. Przewodniczy im Pani Katarzyna Balogh, która od wielu już lat prowadzi polski zespół folklorystyczny POLONEZ.
Tradycyjnie, przedstawiciele naszego powiatu, wspólnie z przyjaciółmi z Węgier, złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą gen. Józefa Bema, ufundowaną przez Samorząd Powiatu Dąbrowskiego w 2003 roku.
Podczas wspólnego spotkania Starosta zaprosił przedstawicieli zaprzyjaźnionego samorządu do uczestnictwa w powiatowych obchodach Święta Konstytucji 3 – go Maja. Rozmawiano również o wymianie kulturalnej i sportowej planowanej w najbliższej przyszłości.

15 marca 2019 roku nasza delegacja wzięła udział w centralnych obchodach wydarzeń z lat 1848 – 1849, które odbyły się przed Muzeum Narodowym w Budapeszcie.

powiatdabrowski.pl
GALERIA ZDJĘĆ

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*