Z ostatniej chwili
Strona główna » KULTURA » „Kobieta… siłą jest – Polki wobec II Wojny Światowej” – wystawa w MBP w Dąbrowie Tarnowskiej – zaproszenie

„Kobieta… siłą jest – Polki wobec II Wojny Światowej” – wystawa w MBP w Dąbrowie Tarnowskiej – zaproszenie

W tym roku mija 80. rocznica wybuchu II Wojny Światowej, dlatego z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet Dział dla Dorosłych i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej przygotował wystawę poświęconą Polkom podczas okupacji.

Chociaż wojna jest domeną mężczyzn okazuje się, że kobiety także wykazywały się dużą odwagą, niesamowitą siłą woli i przetrwania. Ekspozycja przedstawia zaangażowanie kobiet w służby mundurowe oraz w szerokie działania konspiracyjne podejmowane w podziemiu. Nie do przecenienia są zasługi sanitariuszek, które często ryzykując własne życie i zdrowie pomagały rannym oraz poszkodowanym. Szczególnie istotną rolę w Powstaniu Warszawskim pełniły łączniczki, często młode dziewczyny, które przenosiły ważne informacje. Bez ich bezpośredniego zaangażowania działania powstańcze byłyby trudne do realizowania. W nazistowskich obozach zagłady więzione były i mordowane również kobiety, które w warunkach nieludzkich starały się zachować godność. Życie codzienne w okupowanej Polsce wymagało hartu ducha zwłaszcza od „słabej płci”, na której barkach często spoczywało utrzymanie rodziny i opieka nad dziećmi, gdy mężczyźni walczyli na froncie. Polki dały się poznać jako obrończynie kultury i tradycji narodowej, która była zażarcie zwalczana przez okupanta. Warto przyjrzeć się II Wojnie Światowej z perspektywy kobiet, ich poświęcenia, doświadczeń, waleczności i zaradności.

Ekspozycję można zwiedzać do 12.04 br. w Dziale dla Dorosłych i Młodzieży MBP od pon. do pt. w godz. od 10:00 do 18:00, a w soboty od 10:00 do 14:00.

Zapraszamy!

Artykuł ukazał się dzięki współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*