Z ostatniej chwili
Strona główna » Najnowsze informacje » Sukces Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”

Sukces Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”

W niedzielne popołudnie 3 marca br. liczne grono biegaczy i sympatyków biegania uczciło pamięć żołnierzy wyklętych podczas biegu „Tropem Wilczym”. Duża frekwencja uczestników biegu sięgająca 100 osób potwierdziła jego atrakcyjność dla mieszkańców i gości. Ten największy w Polsce bieg pamięci jest organizowany w wielu miastach, a w Dąbrowie Tarnowskiej odbywał się pod patronatem Burmistrza Krzysztofa Kaczmarskiego.
Dąbrowski Bieg Tropem Wilczym, został tradycyjnie zorganizowany przez Referat Promocji Urzędu Miejskiego wraz z Jednostka Strzelecką JS-2083. Patronat honorowy biegu sprawował Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej – Krzysztof Kaczmarski. Był trzecią częścią tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pierwszą była uroczysta Msza Św. w intencji poległych i pomordowanych Żołnierzy Wojska Polskiego, którzy podjęli dramatyczną decyzję o kontynuowaniu zbrojnej walki o wolną Polskę połączona z poświęceniem nowego sztandaru dąbrowskiej Jednostki Strzeleckiej JS-2083 im. Gen. Mariana Kukiela. Drugą częścią była uroczystość patriotyczna przed Pomnikiem Poległych w Parku Miejskim im. 100-lecia Odzyskania Niepodległości, podczas którego, Komendant Związku Strzeleckiego im. J. Piłsudskiego insp. Marek Matuła oficjalnie przekazał dąbrowskim strzelcom sztandar jednostki, zaś Strzelcy złożyli przysięgę na sztandar.

Już od 12:30 uczestnicy wydarzenia odbierali pakiety startowe w Domu Parafialnym. Bieg odbywał się na dwóch dystansach – 1963 m i 3000 m w dąbrowskim Parku Miejskim. Był świetną okazją do rodzinnego spędzania wolnego czasu i sprawdzenia indywidualnej sprawności, a co najważniejsze w tym dniu, to uczczenie pamięci Żołnierzy Niezłomnych – uczestników powstania antykomunistycznego. Dzięki przychylności ks. Stanisława Cyrana – Proboszcza dąbrowskiej parafii Biuro zawodów mieściło się w Domu Katechetycznym. Tam też biegacze mogli po biegu odpocząć i posilić się, przed rozdaniem nagród i medali oraz statuetek dla zwycięzców biegu. Uczestników biegu uhonorowano pamiątkowymi medalami, a zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali specjalnie przygotowane statuetki i nagrody. Dużą grupę uczestników zorganizowała dąbrowska Football Academy.

W 2019 r. na koszulkach biegowych zaprezentowano i uczczono w szczególny sposób następujących Żołnierzy Wyklętych:

Jerzy Stawski – Kapitan Wojska Polskiego i Konspiracyjnego Wojska Polskiego, artysta malarz. W czasie wojny działał w Szarych Szeregach, od 1 lutego 1943 r. zaprzysiężony Na żołnierza AK

Władysław „Siła” Nowicki – żołnierz Armii Krajowej oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL, współpracownik KOR

Barbara Otwinowska – sanitariuszka i łączniczka AK (pseudonimy „”Baśka”, „Witek Błękitny”)

Antoni Heda – dowódca oddziałów partyzanckich ZWZ i AK, w okresie powojennym formacji niepodległościowych ROAK, DSZ, NIE. Generał brygady Wojska Polskiego.

Leon Lech Breynar (Paweł Jasienica) – oficer Armii Krajowej, uczestniczył w walkach o Wilno, przebywał w niewoli sowieckiej, przesłuchiwany przez NKWD.

Stanisława Rachwałowa – działalność konspiracyjną rozpoczęła zimą 1939 r. Była wywiadowczynią polskiej konspiracji. Dwukrotnie więziona przez Niemców w aresztach w Krakowie a następnie w obozach koncentracyjnych

– Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim Sponsorom i Partnerom, którzy przyczynili się do wspólnego świętowania pamięci Niezłomnych.

Nagrody, tj. statuetki, upominki wręczali Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski i Kierownik Promocji Urzędu Miejskiego Krzysztof Orwat oraz Dowódca JS-2083 chor. Tomasz Żyguła.

– Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję, że znów spotkamy się przy podobnej okazji za rok, może nawet w szerszym gronie!

 

Zwycięzcy Biegu na Tropem Wilczym w Dąbrowie Tarnowskiej

Dystans 1963 m:

Dziewczęta <16 lat:

 1. Oliwia Marciniec
 2. Magdalena Ryczek
 3. Sara Grzeszczyk

Chłopcy <16 lat:

 1. Paweł Surowiec
 2. Kacper Surowiec
 3. Maciej Grzebyk

Kobiety 16+:

 1. Agnieszka Świątek
 2. Honorata Skrabacz
 3. Justyna Świątek

Mężczyźni 16+:

 1. Dominik Wojnar
 2. Dariusz Madej
 3. Marcin Śpiewak

Dystans 3000 m (open)

Kobiety:

 1. Katarzyna Polak
 2. Klaudia Słowik
 3. Aleksandra Olszowa

Mężczyźni:

 1. Przemysław Panek
 2. Michał Opioła
 3. Mariusz Kukułka

dabrowatar.pl
GALERIA ZDJĘĆ
GALERIA ZDJĘĆ II

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*