Z ostatniej chwili
Strona główna » KULTURA » Promocja książki o historii i współczesności OSP w Radgoszczy

Promocja książki o historii i współczesności OSP w Radgoszczy

Powstała publikacja poświęcona pokoleniom radgoskich strażaków, którzy w tym roku obchodzili jubileusz 90-lecia swojej jednostki. Jej autorem jest ksiądz dr hab. Robert Biel, a pomysłodawcami do jej napisania jest najmłodsze pokolenie druhów jednostki. W ten wyjątkowy sposób uczczono nie tylko jubileusz, a przede wszystkim całą brać strażacką, która na przestrzeni lat tworzyła historię Ochotniczej Straży Pożarnej w Radgoszczy.

Uroczysta promocja książki, która miała miejsce 27 grudnia w hotelu Cristal Park w Dąbrowie Tarnowskiej, zgromadziła bardzo licznie zaproszonych gości, strażaków, druhów i mieszkańców gminy Radgoszcz, a także przyjaciół radgoskiej straży.

Chciałbym wyrazić takie życzenie, by nawiązując do tego starożytnego określenia strażaków jako „vigiles” – „czuwający”, ta jednostka była w dalszym ciągu wierna temu, co mają wypisane na sztandarze: „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. By w swej działalności kierowała się tymi wartościami. Chciałbym podziękować także pomysłodawcom powstania tej książki, młodzieży, która przekonała mnie do jej napisania. W tej książce nie ma o nich mowy, gdyż wyraźnie życzyli sobie, by uhonorować tych, którzy działali w straży przed nimi. I to jest piękne – mówił podczas promocji ks. dr hab. Robert Biel.

Z gratulacjami i słowami uznania do autora i pomysłodawców książki zwrócili się między innymi Wiesław Krajewski poseł na Sejm RP, Lesław Wieczorek starosta dąbrowski i Krzysztof Kaczmarski burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej.

Starosta Lesław Wieczorek składając gratulacje podkreślił, że brać strażacka Radgoszczy, wspólnie z mieszkańcami, stworzyła piękną historię, ukazując wiele aspektów lokalnej, pozytywistycznej pracy strażaków ochotników, a dzięki zaangażowaniu pomysłodawców publikacji i jej autora, została ona utrwalona dla kolejnych pokoleń.

Jesteśmy przekonani, że będzie to niezwykle cenna lektura dla lokalnej społeczności. Niech ta publikacja przedstawiająca dzieje radgoskiej jednostki i druhów, którzy pod sztandarami św. Floriana na przestrzeni ponad 90 lat ratowali życie i mienie mieszkańców, angażowali się w rozwój społeczny, gospodarczy i kulturalny swojej „Małej Ojczyzny”, w sposób szczególny dbali o patriotyzm i religię, a także organizowali życie kulturalne, trafi do jak największego grona czytelników – zwrócił się do autora starosta Lesław Wieczorek.

Książka powstała dzięki staraniom druhów OSP w Radgoszczy: prezesa Michała Wolaka, Kamila Kwiatkowskiego, Andrzeja Fijała oraz Kazimierza Giży.

– Te obchody przygotowali wszyscy druhowie i wszyscy się angażowali. Jedno, co mogłem zrobić ja, to rzucić pomysł i pociągnąć to dalej. Pomysł na publikację był już w 2014 roku, kiedy spisaliśmy taką historię naszej jednostki do konkursu na najlepszą Ochotniczą Straż Pożarną, w którym zdobyliśmy drugie miejsce. W takiej formie nie nadawała się jednak do publikacji książkowej. Chcieliśmy, aby ta książka była na uroczystość 90 – lecia, ale natłok materiałów nie pozwolił na zebranie tego w tak krótkim czasie. Tym bardziej wielkie uznanie dla księdza Roberta, który tego dokonał– mówił prezes Michał Wolak.

powiatdabrowski.pl
GALERIA ZDJĘĆ

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*