Z ostatniej chwili
Strona główna » KULTURA » Wystawa malarstwa i rysunku Anny Morawiec w DDK

Wystawa malarstwa i rysunku Anny Morawiec w DDK

Ostatni w 2018 roku wernisaż w galerii DDK poprzedził krótki montaż poetycki złożony z tekstów poetyckich autorki eksponowanych prac – Anny Morawiec z Olesna. Wiersze przeczytali aktorzy z Młodzieżowego Zespołu Teatralnego DDK „Feniks”: Agata Partyńska, Weronika Bączek, Julia Marek, Sylwester Warias i Marcin Minor. Program z wykorzystaniem muzyki i światła wyreżyserował opiekun zespołu – Paweł Chojnowski.
W galerii DDK, w asyście zaproszonych gości, uroczyście otwarto wystawę, na którą składają się portrety i akty. W wernisażu wzięli udział: Witold Morawiec – Wójt Olesna, Barbara Golemo – Dyrektor I LO w Dąbrowie Tarnowskiej, prezesi lokalnych stowarzyszeń. Wystawa będzie dostępna zwiedzających do połowy grudnia.

Anna Morawiec jest kierownikiem Terenowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarnowskiej. Ukończyła Akademię Rolniczą w Krakowie oraz studium pedagogiczne przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz studia podyplomowe na kierunku – menadżer ekonomii społecznej w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości w Chrzanowie i prywatną szkołę coachingu, uzyskując tytuł mistrza trenerskiego.

Anna Morawiec pisze wiersze. Utwory poetki wyróżniano w konkursach literackich, a także prezentowano w pokonkursowych publikacjach. Jej debiutancka książka poetycka „Szarlotka czyli co się robi, żeby nie robić tego, co powinno się robić” otrzymała nagrodę główną w Konkursie Literackim Miasta Gdańska imienia Bolesława Faca za 2015 rok i została opublikowana w 2016 roku, dzięki mecenatowi Miasta Gdańska, przez gdańskie Wydawnictwo w Podwórku. Nagrodzone w tym konkursie wiersze doczekały się pozytywnej opinii m.in. prof. Kazimierza Nowosielskiego, który był przewodniczącym komisji. Radio Gdańsk, w ramach audycji – Wspólne Czytanie w Radiu Gdańsk, zaprezentowało nastrojowe, przedstawiające wybór utworów z niniejszego zbioru, słuchowisko oraz wywiad z poetką. W 2016 roku artystka, zdobywając wyróżnienie, została jednym z laureatów XXVII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jana Krzewniaka.

Artystka zajmuje się aktywnie działalnością społeczną. W 1999 roku zainicjowała utworzenie Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Lokalnego Gminy Olesno. Od początku działalności tej organizacji pełni funkcję jej prezesa. Inicjatywę społeczniczki stanowią także odbywające się co roku spotkania stowarzyszeń z powiatu dąbrowskiego. Jest członkinią Stowarzyszenie Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego, pomaga w pisaniu grantów Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy DDK.

Na koniec wernisażu piękny gest autorki prac. Anna Morawiec przekazała kilkanaście tomików wierszy z z przeznaczeniem na sprzedaż na rzecz Karola Ksenia, który poddawany jest kosztownej i żmudnej rehabilitacji po wypadku samochodowym.

Artykuł ukazał się dzięki współpracy z Dąbrowskim Domem Kultury w Dąbrowie Tarnowskiej

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*