Z ostatniej chwili
Strona główna » Najnowsze informacje » Uroczystość poświęcenia i wręczenia Sztandaru Drużyny Orląt ze szkoły w Żelazówce

Uroczystość poświęcenia i wręczenia Sztandaru Drużyny Orląt ze szkoły w Żelazówce

Doniosłą rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę uczczono ufundowaniem sztandaru-proporca dla Drużyny Orląt. Wcześniej zorganizowano akcję pozyskiwania funduszy, w którą zaangażowali się rodzice oraz cała społeczność Żelazówki i Brnika. Orlęta podjęły akcję udekorowania flagą narodową każdego domu, tym samym wsparcia inicjatywy ufundowania sztandaru. Akcja zakończyła się powodzeniem, ponieważ 80% mieszkańców wywiesiło flagi i udekorowało domy symbolami narodowymi.

Uroczystość poświęcenia i wręczenia sztandaru Drużynie Orląt odbyła się w dniu 18 listopada 2018 roku w kościele parafialnym w Żelazówce. Przed mszą Orlęta rozdały wykonane w szkole kotyliony i pamiątki okolicznościowe. W pierwszym punkcie uroczystości na placu przykościelnym odbyło się przywitanie gości z udziałem pododdziałów i pocztów sztandarowych Drużyny Orląt, Związku Strzeleckiego „Strzelec” im. Gen. Mariana Kukiela w Dąbrowie Tarnowskiej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Przeglądu pododdziałów dokonali: Komendant Główny Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego insp. Marek Matuła wraz z Delegacją Komendy Głównej, Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski, Poseł na Sejm Wiesław Krajewski oraz Prezes Zakładów Mechanicznych w Tarnowie Henryk Łabędź. Po złożeniu meldunku odśpiewano hymn państwowy, po czym udano się na Mszę Świętą. W homilii Ksiądz proboszcz Marek Lasek nawiązał do symboliki sztandaru, na którym widnieją symbole narodowe Godło Orzeł Strzelecki i wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej. Przypomniał ewangeliczną naukę o talentach, aby wykorzystać je dla służby Bogu i Ojczyźnie. Następnie Ksiądz Proboszcz poświecił sztandar, a wręczenia dokonał Komendant Główny insp. Marek Matuła wspólnie z Burmistrzem Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztofem Kaczmarskim, Posłem Wiesławem Krajewskim i Dyrektor szkoły Magdaleną Woynarowską – Piasecką. Po tej doniosłej chwili głos zabrali: Komendant Główny, Burmistrz i Poseł oraz dyrektor szkoły, podnosząc rolę wychowania obywatelskiego i patriotycznego w pracy z Drużyną Orląt. Komendant w imieniu Komendy Głównej podziękował okolicznościowym pismem za wspieranie Orląt i kształtowania postaw patriotycznych. Opiekun Drużyny Orląt został wyróżniony mianowaniem na kolejny stopień strzelecki – młodszy inspektor ZS. Niepodległościowa akademia ukazała dzieje walki narodu polskiego o wolność Ojczyzny oraz heroiczną postawę w tej walce dzieci i młodzieży – czyli Orląt. Dopełnieniem części artystycznej był film historyczny, pieśni i poezja strzelecka, legionowa i orlęca oraz sceny teatralne obrazujące dramatyczne dzieje narodu i Ojczyzny. W końcowej scenie wystąpiły dzieci przedszkolne z przesłaniem umiłowania Ojczyzny.

Uroczystość w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę była doniosłym wydarzeniem nie tylko dla społeczności szkolnej, ale także dla mieszkańców i środowiska lokalnego.

RG

NNSPzNNOP w Żelazówce
fot. NNSPzNNOP w Żelazówce

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*