Z ostatniej chwili
Strona główna » Najnowsze informacje » Seniorzy z UTW w Krakowie

Seniorzy z UTW w Krakowie

Słuchacze UTW z Dąbrowy Tarnowskiej mieli okazję uczestniczyć w ciekawym wyjeździe do Krakowa w dniu 5 listopada 2018 r. Był to jeden z wielu punktów programu w ramach realizowanego przez DDK projektu pn. „Dąbrowiacy i Górale” dla uczczenia 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.
Projekt ten dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego “Niepodległa”.
W autokarowej wycieczce do Podwawelskiego Grodu wzięła udział grupa 43 osób. Podczas spaceru – przy pięknej pogodzie – dąbrowscy seniorzy odwiedzili miejsca upamiętniające Józefa Piłsudskiego. Pierwszym z nich był Dom jego imienia na ul. Oleandry, skąd w 1914 roku – pod dowództwem przyszłego marszałka i naczelnika – wyruszyła walczyć o wolną Polskę I Kompania Kadrowa Legionistów. W budynku tym mieści się dziś Muzeum Czynu Niepodległościowego, które już wkrótce, po zakończeniu trwającego obecnie remontu stanie się filią Muzeum Narodowego. Następnie – grupa, prowadzona przez dyrektora Pawła Chojnowskiego krakowskimi Błoniami – zatrzymała się przy kamieniu upamiętniającym Msze Święte z papieżem Janem Pawłem II.

Kolejnym „przystankiem” podczas wędrówki po Krakowie był pomnik Józefa Piłsudskiego na skwerze u zbiegu ulic Garncarskiej, Wenecja i Piłsudskiego, odsłonięty w 2008 roku. Autorem tego obiektu jest artysta-rzeźbiarz Czesław Dźwigaj. Przestawia figurę Marszałka, u stóp której znajduje się orzeł, symbolizujący wolność – odzyskaną przez Polskę po latach zaborów.
Za figurą stoi maszt opleciony wieńcem laurowym z różami i kopią laski marszałkowskiej
z II Rzeczpospolitej. Druga część pomnika to rzeźba czwórki legionistów, pod którą widnieją wyryte słowa z pieśni „Pierwsza Brygada”:
Legiony to – żołnierska buta,
Legiony to- ofiarny stos,
Legiony to – rycerska nuta,
Legiony to – straceńców los!

Idąc Plantami na obiad do restauracji „Invito” przy ulicy Św. Tomasza, studenci UTW podziwiali piękną architekturę Starego Miasta: Gmach główny Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Novum, kościół św. Anny, Collegium Maius UJ oraz piękny Rynek Główny z majestatyczną Wieżą Ratuszowa, Sukiennicami, pomnikiem Adama Mickiewicza i Kościołem Mariackim.
Prawie całodzienny – pełen patriotycznych odniesień – pobyt w Grodzie Kraka, uczestnicy wycieczki zakończyli wspaniałą ucztą muzyczną w Piwnicy Pod Baranami, słuchając koncertu młodych utalentowanych wokalistów i instrumentalistów zatytułowanego „Światło”,
a poświęconego pamięci artystów polskiej i światowej sceny muzycznej. Na magicznej scenie „Piwnicy” – w nowych interpretacjach – przypomniano piosenki Zbigniewa Wodeckiego, Marka Grechuty, Andrzeja Zauchy, Czesława Niemena, Kory, Prince`a, Arethy Franklin…
Wśród młodych artystów scenicznych był grający ciekawe solówki gitarowe dąbrowianin z pochodzenia – Sebastian Lechowicz.
Dopełnieniem estetycznych doznań był nocny spacer przez pięknie oświetlony Rynek Krakowski, ulicę Grodzką, Kanoniczą aż pod Zamek Królewski na Wawelu, gdzie na seniorów czekał autokar.

Podczas pobytu w Krakowie zrodził się pomysł, by w przyszłości zorganizować kolejną wycieczkę, nazwaną spontanicznie „Szlakiem Kopców Krakowskich”.

Artykuł ukazał się dzięki współpracy z Dąbrowskim Domem Kultury w Dąbrowie Tarnowskiej

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*