Z ostatniej chwili
Strona główna » KULTURA » Monumentalna „AIDA” na inaugurację sezonu MET w dąbrowskim „Sokole” – zaproszenie

Monumentalna „AIDA” na inaugurację sezonu MET w dąbrowskim „Sokole” – zaproszenie

To już kolejny sezon wzruszeń, artystycznych genialnych kreacji wokalnych, wspaniałych inscenizacji na światowym poziomie. Miłośnicy opery i kultury na najwyższym poziomie będą usatysfakcjonowani propozycjami bezpośrednich transmisji z jednej z najważniejszych scen świata – „Metropolitan Opera” w Nowym Jorku w sezonie 2018/19 w dąbrowskim Kinie „Sokół”.

Zostanie on zainaugurowany już w najbliższą sobotę 6 października (słowo wstępne o 18:45, początek transmisji 18:55) wybitnym dziełem Giuseppe Verdiego – „Aida”.

Monumentalna opera opowiada tragiczną historię miłości z czasów faraonów, nie mogła liczyć na piękniejszą oprawę niż ta przygotowana w Met przez Sonję Frisell. Zgodnie z XIX-wieczną tradycją spektakl dosłownie ocieka złotem i skrzy się kolorami bogatych dekoracji. Całość zrealizowana jest z rozmachem godnym faraonów, zwłaszcza scena słynnego marszu tryumfalnego. Na prapremierze „Aidy” Verdi został wywołany 32-krotnie do ukłonów. Do dziś opera ta zaliczana jest do nieśmiertelnych hitów teatru muzycznego. Miłosny trójkąt, który tworzą etiopska niewolnica Aida, wódz egipski Radames i zakochana w nim księżniczka Amneris, wielkie sceny zbiorowe i wspomniany monumentalizm gwarantują wyjątkowe przeżycia, zwłaszcza gdy w główne postaci wcielają się Anna Netrebko, Anita Rachvelishvili i Aleksandrs Antonenko.

Przedstawienie trwa około 3 godzin i 35 minut (w tym 2 przerwy). DDK zadba o ciasteczka, kawę i herbatę na foyer podczas antraktów, przerwy to też doskonałe okazje do posłuchania wywiadów z artystami i twórcami opery, a także do sprawdzenia swoich umiejętności rozumienia prostych wypowiedzi w języku angielskim. Ceny biletów – 35 zł, ulgowe – 30.

W październiku będą jeszcze pokazywane 2 wydarzenia w ramach bezpośrednich transmisji z nowojorskiej MET: „Samson i Dalila” 20.10 i „Dziewczyna z Dzikiego Zachodu” (27.10). Kino „Sokół” jest w elitarnym gronie 36 instytucji udostępniających widzom i melomanom w Polsce tak wybitne dzieła.

Artykuł ukazał się dzięki współpracy z Dąbrowskim Domem Kultury w Dąbrowie Tarnowskiej

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*