Z ostatniej chwili
Strona główna » Najnowsze informacje » Darmowe badania w ramach dni profilaktyki w Centrum Zdrowia Tuchów – zaproszenie

Darmowe badania w ramach dni profilaktyki w Centrum Zdrowia Tuchów – zaproszenie

Bezpłatną kolonoskopię i mammografię można będzie wykonać w Centrum Zdrowia Tuchów w ramach Małopolskich Dni Profilaktyki Zdrowia. Specjalna pula badań w kierunku wykrywania raka jelita grubego i raka piersi zostanie zrealizowana bez limitów wiekowych i skierowań. Tylko w przypadku mammografii ze względów medycznych niezbędne jest skierowanie lekarskie. Badania będą wykonywane we wtorek 25 września. Już można się rejestrować. Przy zapisach na badania kolonoskopowe należy telefonować pod numer 728 588 355. Panie zainteresowane mammografią powinny się rejestrować pod numerem 604 430 775.

Badania kolonoskopowe w gabinecie D5 będą wykonywane od godziny 11:00. Ta forma diagnostyki poza akcją bezpłatnie skierowana jest do osób w wieku 50-65 lat bez objawów raka jelita grubego, oraz po 40. r. życia, posiadających krewnego pierwszego stopnia z rozpoznaniem raka jelita grubego, a także w wieku 25-65 lat z rodzin szczególnego ryzyka. W ramach profilaktycznego programu Ministerstwa Zdrowia w ubiegłym roku w Tuchowie przebadano 530 osób. W przypadku blisko połowy pacjentów lekarze dokonali usunięcia zmian, które nosiły charakter nowotworowych lub mogły się w takie przekształcić. Z powodu dużego zainteresowania pacjentów tą formą diagnostyki spółka prowadzi też dodatkowe działania w ramach autorskiego programu: „Szansa na zdrowie dla mieszkańców Małopolski”.W ten sposób przebadano już blisko 200 osób, sfinansowano także łagodzenie bóluprzy zabiegach z puli ministerialnej. Część pacjentów została dowieziona na badania, innym zwrócono koszty dojazdów. Ponadto odbywają się bezpośrednie spotkania informacyjne dla pacjentów i dla lekarzy. Prócz ulotek i plakatów w popularyzacji profilaktyki pomagają audycje radiowe i programy telewizyjne, zrealizowane w ramach programu. Z działań „Szansy na zdrowie dla mieszkańców Małopolski”, finansowanych przez Wojewódzki Urząd Pracy, w ciągu dwóch lat skorzysta tysiąc osób.

Mammografia w ramach Małopolskich Dni Profilaktyki Zdrowia będzie wykonywanaw gabinecie C1 Centrum Zdrowia Tuchów od godz. 11:20. Na bezpiecznym, pierwszym w regionie mammografie cyfrowym wykonano już około 6,5 tys. badań. Z diagnostyki korzystają głównie mieszkanki powiatu tarnowskiego. Drugi, pogłębiony etap badań, realizowany w sytuacji niepokojącego opisu pierwszej diagnozy, wykonują w Tuchowie także pacjentki z dalej położonych okolic: Nowego Sącza, Krynicy, Bochni czy Gorlic. Przypomnijmy, że na co dzień badanie bezpłatnie dedykowane jest dla pań w wieku 50-69 lat, które przez ostatnie 2 lata nie wykonywały mammografii i nie leczą się z powodu nowotworu piersi.

Artykuł ukazał się dzięki współpracy z Centrum Zdrowia Tuchów

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*