Z ostatniej chwili
Strona główna » KULTURA » „Stulecie” podczas lipcowego spotkania DKK w GBP w Oleśnie

„Stulecie” podczas lipcowego spotkania DKK w GBP w Oleśnie

Książka norweskiej pisarki Herbjørg Wassmo pt. „Stulecie” była tematem dyskusji lipcowego spotkania DKK dla Dorosłych w Oleśnie. Bohaterkami tej autobiograficznej powieści są prababka, babka i matka autorki – Sara Susanne, Elida i Hjørdis. To opowieść o ich życiu, o mężczyznach, których pragnęły mieć albo którzy tylko przypadli im w udziale, o dzieciach, które urodziły, o znoju życia codziennego, a także o wolności i tęsknocie za zupełnie innym życiem. Autorka obszernie przedstawiła rolę kobiety w życiu rodzinnym i społecznym Norwegii. Jakkolwiek przedstawicielki płci pięknej pozostają zwykle w cieniu mężczyzny, to jednak bardzo często mają decydujące zdanie w wielu sprawach.

Przez uczestniczki spotkania książka jednogłośnie została uznana za bardzo ciekawą, ale także trudną i wymagającą dużego skupienia. Ukazuje mianowicie kulturę norweską, jakże odmienną od polskiej, stosunki społeczne oraz zmiany historyczne, jakie zachodzą w tym kraju, a wszystko osnute wokół losów kobiet z jednej rodziny. Trudność w odbiorze sprawia częsta zmiana czasu akcji oraz niezwykle misterna konstrukcja powieści. Książka podzielona jest na 6 ksiąg, a każda z nich poświęcono innej postaci. Jednak losy wszystkich bohaterek silnie są ze sobą połączone, więc poznajemy różne aspekty ich życia przedstawione z wielu punktów widzenia. Ten zabieg pozwala poznać głębię życia emocjonalnego opisywanych kobiet, lecz równocześnie wprowadza zamęt i wymaga nieustannej koncentracji na czytanym tekście.

Spotkanie odbyło się 31.07.2018 r.

– Kolejna literacka dyskusja poświęcona będzie książce pt. „Dom ciszy” autorstwa Blanki Busquets. Zapraszamy wszystkie Klubowiczki 21.08.2018 r. o godz. 14:00

gbpolesno.nazwa.pl
fot. gbpolesno.nazwa.pl

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*