Z ostatniej chwili
Strona główna » Najnowsze informacje » Podsumowanie nocnego zwiedzania w Dąbrowie Tarnowskiej i Szczucinie

Podsumowanie nocnego zwiedzania w Dąbrowie Tarnowskiej i Szczucinie

Wspólna akcja wakacyjna Muzeum Drogownictwa w Szczucinie oraz Ośrodka Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej z ubiegłego weekendu była wielkim sukcesem frekwencyjnym. W sumie oba ośrodki odwiedziło w sobotę i niedzielę 1300 osób!

Tegoroczne nocne spotkanie w Muzeum Drogownictwa miało na celu m.in. przybliżenie przebiegu i zakresu prac archeologicznych przed budowa drogi. Dla tego celu przygotowano wewnątrz budynku niewielką wystawę archeologiczną oraz prezentację multimedialną w tym zakresie, zawierającą fotografie z prac wykonywanych na zlecenie GDDKiA. Na ekspozycji zewnętrznej ustawiona została piaskownica z zakopanymi różnymi artefaktami – stanowisko wykopalisk dla najmłodszych, wyposażone w łopaty, sita, pędzle, szpachelki itp. Wystawę dotyczącą archeologii uświetniła obecność archeologa, który chętnie opowiadał o swojej pracy. Zaprezentowano także ręcznie ciosane bele drewniane przewiezione w tym roku z wykopalisk przed budową drogi S8 w miejscowości Nagoszewo, stanowiące fragmenty XVI wiecznej drogi drewnianej. Na sali konferencyjno – wystawowej przygotowano stanowiska dla dzieci do kreatywnego kolorowania malowanek, których tematem przewodnim były maszyny drogowe znajdujące się w skansenie. Wyświetlano również filmy dot. historii drogownictwa, wychowania komunikacyjnego oraz zorganizowano składanie drewnianych modeli maszyn drogowych. W holu budynku prezentowane sprzęty laboratoryjne z okazji 70 lecia laboratoriów drogowych GDDKiA zostały dodatkowo pokazane w latach swojej świetności i użytkowania na wyświetlanym filmie dokumentalnym. Nagranie prezentowało typowe drogowe badania laboratoryjne w latach 70 XX wieku oraz prace w wytwórni mas bitumicznych w tych czasów

Turyści byli również oprowadzani po dostępnych ekspozycjach w budynku ZHD. Na ekspozycji zewnętrznej uruchamiano urządzenia zabytkowe takie jak : Ciągnik Gąsienicowy ATS z pługiem odśnieżnym, Kruszarka szczękowa typu LI3B, Ścinarka poboczy Sp – 1500. Po zapadnięciu zmierzchu ekspozycja zewnętrzna została oświetlona, dodatkowo przednia fasada budynku. Na bocznej ścianie muzeum pojawiły się projekcje czarnobiałych niemych filmów m.in. o kafarze parowym, budowie mostów drewnianych, tworząc kino plenerowe. Była to druga edycja tego wydarzenia w Szczucinie, która przyciągnęła ponad 800 osób, dwukrotnie więcej niż w ubiegłym roku.

Blisko 450 osób odwiedziło w sobotni wieczór Ośrodek Spotkania Kultur, by wziąć udział w niezwykłej przygodzie odkrywców w ramach „Nocnego zwiedzania OSK”. Akcja zorganizowana we współpracy z Muzeum Drogownictwa (tam zwiedzanie odbywało się w dwa dni weekendowe 30 czerwca i 1 lipca) była sporym sukcesem. Przybyły całe rodziny, byli też eksploratorzy i łowcy przygód. Animatorzy: Karolina Pikul-Sobarnia (Referat Promocji, Kultury i Informatyzacji UM), Katarzyna Bogusz, Małgorzata Burzec, Grażyna Krupińska, Paweł Chojnowski (DDK) zadbali o ciekawy i zróżnicowany program. W ofercie były: nietypowe narracje (męski i żeński świat w kulturze judaistycznej), oprowadzanie po niedostępnych na co dzień zakamarkach synagogi (korytarz prowadzący do biura, gabinet administratora, wentylatornia, strych) – to z dużą pasją i zaangażowaniem zrobiła Karolina Pikul-Sobarnia. Oprócz tego organizatorzy przygotowali 10 ścieżek poznania (czuwali nad prawidłowością ich przejścia i odnajdywaniem szkatułki ze skarbami Katarzyna Bogusz i Paweł Chojnowski. Zagadki, łamigłówki i zabawę w stylu teleturnieju „Jeden z dziesięciu” prowadziła Katarzyna Bogusz. W weryfikacji poprawności wykonania zadań intelektualnych pomagały: Małgorzata Burzec i Grażyna Krupińska, ta ostatnia wcieliła się też w rolę ducha synagogi, strasząc kilkakrotnie uczestników nocnego zwiedzania.

DDK ufundował nagrody, które otrzymali członkowie grup zaliczających kolejne ścieżki poznania (zawartość szkatułek ze skarbami), uczestnicy, którzy rozwiązali zagadki i łamigłówki oraz turyści, którzy odwiedzili obie placówki muzealne w miniony weekend w ramach wspólnej akcji promocyjnej.

Duża liczba biorących udział w Nocnym zwiedzaniu OSK w Dąbrowie Tarnowskiej i Muzeum Drogownictwa w Szczucinie oraz pozytywne opinie i moc wrażeń świadczą o powodzeniu, trafieniu w dziesiątkę pomysłodawców tego projektu: Katarzyny Bochenek-Kolano (MD) i Pawła Chojnowskiego (OSK). Dobrze wróży to na przyszłość. Nie ulega wątpliwości, że będą kolejne edycje w następnych latach!

 

GDDKiA – Zespół Historii Drogownictwa

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*