„Dama kameliowa” z Teatru Bolszoj w dąbrowskim „Sokole” – zaproszenie

Ostatnim wydarzeniem w ramach cyklu transmisji baletowych i operowych pokazywanych w Kinie „Sokół” w Dąbrowie Tarnowskiej w sezonie 2017/18 będzie balet „Dama kameliowa” z Teatru Bolszoj w Moskwie (sobota 16 czerwca godz. 15:45). Spektakl tworzy piękna muzyka Fryderyka Chopina, twórcą choreografii jest John Neumeier.

Historia paryskiej kurtyzany Marii Duplessis, spisana w powieści „Dama kameliowa” przez Aleksandra Dumasa syna stała się kanwą dla licznych dzieł: dramatu, opery Verdiego „La traviata”, niezliczonych filmów i baletu Johna Neumeiera – jednego z największych choreografów XX wieku. Młody arystokrata Armand zakochuje się w kurtyzanie Małgorzacie, kobieta także odnajduje w tym romansie prawdziwą miłość. Niestety wie, że jest śmiertelnie chora. Neumeier, chcąc przenieść powieść Dumasa na scenę baletową, początkowo brał pod uwagę muzykę Verdiego, zastanawiał się też nad kompozycją Henry’ego Saugueta. Ostatecznie za namową dyrygenta Gerharda Marksona wykorzystał utwory Fryderyka Chopina. Na premierze w 1978 roku w Stuttgarcie poruszającą kreację głównej bohaterki Małgorzaty Gautier stworzyła primabalerina MarciaHaydée (brazylijskiej tancerki i dyrektor Baletu Stuttgarckiego), a balet rozpoczął tryumfalny pochód przez najważniejsze sceny świata.

Obsada: Swietłana Zacharowa, Edwin Rewazow, Anna Tichomirowa, Siemion Czudin, KristinaKretowa, Michaił Łobuchin, Daria Chochłowa oraz soliści, koryfeje i zespół baletowy i orkiestra Teatru Bolszoj

Przedstawienie trwa około 3 godzin, bilety w cenie – 35 zł (ulgowe – 30).

W Operze Paryskiej tę partię tańczyły takie gwiazdy jak:AgnèsLetestu i Aurélie Dupont. W moskiewskiej wersji spektaklu zmierzyła się z nią Swietłana Zacharowa.

Artykuł ukazał się dzięki współpracy z Dąbrowskim Domem Kultury w Dąbrowie Tarnowskiej

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*