W Tarnowie o przyszłości Małopolski

10 maja 2018 roku wicestarosta Marek Kopia uczestniczył w wyjazdowym posiedzeniu Zarządu Województwa Małopolskiego.

Najważniejsze inwestycje, jakie są obecnie realizowane w regionie i te planowane w najbliższych latach, kwestia przygotowywanej właśnie strategii rozwoju województwa do 2030 roku, a także najbardziej palące problemy subregionu tarnowskiego – między innymi tymi tematami zajęli się uczestnicy wyjazdowego posiedzenia Zarządu Województwa Małopolskiego, które odbyło się w Tarnowie.

Tarnów to trzeci przystanek w cyklu wyjazdowych obrad Zarządu Województwa Małopolskiego. Posiedzenie otworzył marszałek Jacek Krupa. Spotykamy się po to, żeby rozmawiać o tym, w jaką strony powinny rozwijać się nasze subregiony i całe województwo. Obecna strategia województwa funkcjonuje jeszcze tylko przez 2 lata – dlatego bardzo intensywnie pracujemy już nad dokumentem, który ma wytyczać główne kierunki rozwoju do 2030 roku. Zapraszamy do współpracy szczególnie samorządowców, przedsiębiorców czy przedstawicieli trzeciego sektora, bo jak nikt, znają lokalne problemy i potrzeby – rozpoczął marszałek Jacek Krupa.

Jakie są te najważniejsze kierunki rozwoju? Jak prezentował w Tarnowie marszałek Jacek Krupa, to nie tylko gospodarka, rynek pracy, transport i inwestycja w drogi, ale też przede wszystkim projekty doceniane przez mieszkańców – poprawa jakości powietrza, budowa tras rowerowych, czy projekty ułatwiające codzienne życie, jak Małopolska Niania czy Małopolski Tele-Anioł.

O szczegółach najważniejszych inwestycji województwa, jakie są realizowane w subregionie tarnowskim, mówił podczas obrad wicemarszałek Stanisław Sorys.Tarnów i powiat tarnowski to niezwykle prężny subregion. Widzimy to w statystykach – w poprzednim programie operacyjnym wartość projektów zrealizowanych na terenie Tarnowa i powiatu tarnowskiego wyniosła 6,4 mld zł, przy dofinansowaniu unijnym na poziomie 3,4 mld zł. W obecnej perspektywie finansowej z tego terenu jest realizowane już blisko 300 projektów na łączną kwotę dotacji ok. 700 mln zł – wyliczał wicemarszałek Stanisław Sorys.

Z kolei Janusz Sepioł, pełnomocnik zarządu do spraw gie pokazują nam, że efekty przyjmowanych zadań i pomysłów, przychodzą kilka lat po ich zakończenia. Trzeba to brać pod uwagę w całej pracy. Warto też zwrócić uwagę, że z każdą strategią zmienia się otoczenie prawne – przyjmowane są nowe ustawy, dokumenty rządowe. To czyni przygotowywanie tego dokumenty nie tylko wymagającym, ale też pasjonującym – podkreślał Janusz Sepioł.

Przypomnijmy, wyjazdowe posiedzenia Zarządu Województwa Małopolskiego mają odbywać się w najważniejszych miastach województwa. Do tej pory marszałkowie odwiedzili już Wieliczkę i Olkusz. Najbliższe spotkania zaplanowano między innymi w Bochni czy Myślenicach.

powiatdabrowski.pl
fot. malopolska.pl

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*