Orlęta z Żelazówki na ślubowaniu w Rzeszowie

Już po raz kolejny Orlęta z Niepublicznej Niepłatnej Szkoły Podstawowej z Niepublicznym Niepłatnym Oddziałem Przedszkolnym w Żelazówce uczestniczyły w wysokiej rangi uroczystościach, związanych z 99 rocznicą śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli w Roku Jubileuszu 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystości miały miejsce w dniu 7 marca 2018 roku w Rzeszowie.

– Tradycyjnie na uroczystości udaliśmy się autokarem Ministerstwa Obrony Narodowej i busem Urzędu Miasta Dąbrowa Tarnowska, wspólnie ze Strzelcami Jednostek Strzeleckich z Dąbrowy Tarnowskiej, Brzeska i Tarnowa. Podczas obchodów upamiętnienia płk. Lisa-Kuli, najdzielniejszego żołnierza Rzeczpospolitej, adiutanta Marszałka Józefa Piłsudskiego, 23-letniego i najmłodszego pułkownika Wojska Polskiego oraz Strzelca Orlęta i młodzież strzelecka złożyły przysięgę. Wśród blisko dwustuosobowej grupy Orląt z całej Polski przysięgę podczas mszy św. sprawowanej przez ks. Biskupa Diecezji Rzeszowskiej złożyli Orlęta z Żelazówki: Gabriela Pikul, Kamil Kiwior, Krystian Pieprz i Kacper Ujek. Rotę przysięgi oraz Katechizm polskiego dziecka Orlęta ślubowały za słowami ministra Jana Józefa Kasprzyka Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Orlęta wypowiadając słowa „Tak nam dopomóż Bóg” zakończyły przyrzeczenie.

Po mszy świętej nastąpił przemarsz Orląt i kilkudziesięciu Jednostek Strzeleckich oraz pocztów sztandarowych pod Pomnik płk. Leopolda Lisa-Kuli. Zgodnie z ceremoniałem wojskowym, złożono meldunki, wciągnięto flagę na maszt i odśpiewano hymn narodowy przy akompaniamencie orkiestry reprezentacyjnej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. W tej części uroczystości 450 Strzelców Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego spośród 44 jednostek z całego kraju złożyło swoje przyrzeczenie. Wśród składających ślubowanie byli Strzelcy z JS 2083 im. gen. Mariana Kukiela z Dąbrowy Tarnowskiej.

Po przyrzeczeniu nastąpiło wręczenie medali „Pro Patria” za zasługi dla niepodległości przez Ministra Jana Józefa Kasprzyka – Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Wśród sześciu uhonorowanych tym medalem znalazł się nauczyciel szkoły w Żelazówce – opiekun Drużyny Orląt Roman Głowacki. Po przemówieniu Ministra Kasprzyka odczytano listy od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego i Premier Beaty Szydło.

W uroczystościach uczestniczyli posłowie, senatorowie, władze państwowe, samorządowe i kombatanci. W imieniu Ministerstwa Obrony Narodowej przemawiał Dyrektor Biura do Spraw Proobronnych – Waldemar Zubek. Podkreślił on znaczenie Strzelców i Orląt w wychowaniu młodego pokolenia, szczególnie w duchu patriotycznym, które wpisuje się w 100-lecie odzyskania niepodległości.

Zgodnie z ceremoniałem wojskowym odbył się apel pamięci zakończony salwą honorową, po czym delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem Pułkownika, gdzie wartę oprócz żołnierzy i Strzelców zaciągnęli Orlęta z Żelazówki: Szymon Węgrzyn i Krystian Pieprz.

Oficjalne uroczystości zakończyły się defiladą żołnierzy i strzelców, w której uczestniczyło kilkadziesiąt pododdziałów blisko 1000 osób. Naszym Orlętom szczególnie zaimponowały pokazy musztry paradnej oraz pokaz walki taktycznej z udziałem wozów bojowych. Należy dodać, że Orlęta z Żelazówki: Dominik Sołtys i Szymon Węgrzyn dostąpili zaszczytu asysty w ceremonii mszy św., natomiast Krystian Pieprz i Gabriela Pikul udzielili wywiadu Telewizji Rzeszów. Po tych wyjątkowych przeżyciach Orlęta i Strzelcy zostali ugoszczeni tradycyjną wojskową grochówką oraz pączkami i drożdżówkami.

Orlęta godnie reprezentowały szkołę, zachowały wzorową postawę, wynosząc z tej doniosłej uroczystości wiele wartościowych doświadczeń. Dyrektor szkoły Pani Magdalena Wojnarowska-Piasecka serdecznie dziękuje Panu Burmistrzowi Dąbrowy Tarnowskiej – Panu Krzysztofowi Kaczmarskiemu, za udostępnienie busa, dzięki czemu cała drużyna Orląt mogła wyjechać na uroczystości. Opiekę nad uczniami sprawowali opiekun drużyny Roman Głowacki oraz nauczyciel i wychowawca klasy IV Lidia Głowacka. Składamy serdeczne podziękowanie pani Dyrektor za zaangażowanie w organizację wyjazdu oraz rodzicom za przygotowanie dzieci do tej uroczystości.

Roman Głowacki

szkolazelazowka.edupage.org
GALERIA ZDJĘĆ

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*