Bieg „Tropem Wilczym” w Dąbrowie Tarnowskiej

VI edycja zawodów sportowych „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” odbył się w niedzielę, 4 marca 2018 r. w 333 polskich i 8 zagranicznych miastach, m.in. w Londynie, Nowym Jorku, Chicago i Wiedniu. Wzięły w nich udział przedstawiciele kilku pokoleń biegaczy. W Dąbrowie Tarnowskiej pierwszy raz na starcie Biegu „Tropem Wilczym” pod Pomnikiem w Parku Miejskim stanęło prawie 50 osób. Zjawili się zawodnicy indywidualni oraz tacy, którzy biegali rodzinami. Uczestnikami biegu nie byli tylko mieszkańcy Dąbrowy Tarnowskiej, ale również goście z Olesna, Delastowic, Szczucina, Oleśnicy, Swarzowa, Tarnowa i Krakowa.
Tegorocznemu biegowi patronowali żołnierze zamordowani w więzieniu mokotowskim: Hieronim Dekutowski, Łukasz Ciepliński, Zbigniew Przybyszewski, Roman Groński, Szczepan Ścibior, Dionizy Sosnowski, Czesław Gałązka oraz Witold Pilecki. Większość z nich została odnaleziona w latach 2012-2013 przez zespół prof. Szwagrzyka w kwaterze „Na Łączce”, ale miejsca pochówku niektórych – np. Witolda Pileckiego, nadal nie są znane. Ich podobizny widniały na koszulkach uczestników imprezy.

Organizatorami biegu w Dąbrowie Tarnowskiej był Urząd Miejski – Referat Promocji, Kultury i Informatyzacji oraz Jednostka Strzelecka JS-2083 im. Gen. Mariana Kukiela. Biuro zawodów, dzięki przychylności ks. Stanisława Cyrana – Proboszcze dąbrowskiej parafii mieściło się w Domu Katechetycznym. Tam też biegacze mogli po biegu odpocząć i posilić się gorącym żurkiem, herbatą i kawą, przed rozdaniem nagród i medali oraz statuetek dla zwycięzców biegu.

Po wielu bardzo mroźnych dniach przy pięknej zimowej słonecznej pogodzie biegacze zebrali się na starcie by na sportowo – biegiem, uczcić pamięć tych którzy walczyli o suwerenność Polski. Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego i złożeniu zniczy przy pomniku w Parku Miejskim zaczęła się rywalizacja na trasie w Parku Miejskim w Dąbrowie Tarnowskiej.
W Dąbrowie Tarnowskiej można było przebiec jedną z dwóch tras, do wyboru: 1963 metry (dystans związany z datą śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka, ps. „Lalek”) oraz 3000 metrów.

Wyniki zostały sklasyfikowane wg kategorii:

a) dziewcząt (do 16. roku życia) na dystansie 1963 m;
b) chłopców (do 16. roku życia) na dystansie 1963 m;
c) kobiet (16+) na dystansie 1963 m;
d) mężczyzn (16+) na dystansie 1963 m;
e) dziewcząt i kobiet na dystansie 3000 m;
f) chłopców i mężczyzn na dystansie 3000 m;

Zwycięzcami tegorocznego biegu zostali:

Kategoria: dziewczęta (do 16. roku życia) na dystansie 1963 m:
I miejsce – Kamila Buchaniec, II miejsce – Katarzyna Orzechowska, III miejsce – Kamila Porada

Kategoria: chłopcy (do 16. roku życia) na dystansie 1963 m:
I miejsce – Paweł Surowiec, II miejsce – Kacper Surowiec, III miejsce – Konrad Orwat

Kategoria: kobiety (16+) na dystansie 1963 m:
I miejsce – Magdalena Puła, II miejsce – Monika Porada;

Kategoria: mężczyźni (16+) na dystansie 1963 m:
I miejsce – Patryk Wilkosz, II miejsce – Mateusz Minor, III miejsce – Wojciech Chmura;

Kategoria: dziewczęta i kobiety na dystansie 3000 m:
I miejsce – Alicja Jastrząb, II miejsce – Olga Kopała, III miejsce – Dominika Rzeszut;

Kategoria: chłopcy i mężczyźni na dystansie 3000 m:
I miejsce – Adrian Wałaszek, II miejsce – Patryk Orwat, III miejsce – Marek Wałaszek;

Wszystkie nagrody, tj. statuetki, upominki i medale wręczali Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski i Kierownik Promocji Urzędu Miejskiego Krzysztof Orwat.

Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję, że znów spotkamy się przy podobnej okazji za rok, może nawet w szerszym gronie!

Organizatorzy „Biegu Tropem Wilczym”: Fundacja Wolność i Demokracja we współpracy lokalnej z Urzędem Miejskim w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Jednostką Strzelecką JS2083 im. Gen. Mariana Kukiela pragną serdecznie podziękować wszystkim sponsorom oraz ludziom dobrej woli, bez których to wydarzenie nie mogłoby się odbyć. A były to: DECATHLON Tarnów, Drukarnia BOWA Marcina Dziedzica, Hotel Cristal Park, Hurtownia MASTTER Tomasza MArszalika, RedAlert Pawła Dąbrosia – Pawła Maciąga i Wiesława Opioły, UniData Marcina Hulskiego, Akcent Studio Jarosława Gęzy, Qwadro Mariusza Toczka oraz Football Academy Roberta Antosza

Patronat Honorowy nad Ogólnopolskim Biegiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” sprawował Prezydent RP Andrzej Duda. Lokalnym Patronem Honorowym I edycji Biegu w Dąbrowie Tarnowskiej był Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski.

Już dzisiaj zapraszamy na kolejną edycję Biegu „Tropem Wilczym” za rok.

dabrowatar.pl
GALERIE ZDJĘĆ

Dodaj odpowiedź

Twój adres Email nie będzie publikowanyPola wymagane są oznaczone *

*